Nie ulega wątpliwości, że przez ostatnie lata TVP była telewizją partyjną. Na propagandową tubę rządu szły miliardy złotych z budżetu państwa. Po ostatnich wyborach parlamentarnych coraz częściej mówi się o likwidacji telewizji publicznej, a jeszcze dotychczasowy prezes Mateusz Matyszkowicz podjął decyzję o likwidacji TVP3 Info.
Każdy, kto choć raz w ciągu ostatnich 8 lat oglądał programy informacyjne emitowane przez TVP, mógł mieć wrażenie, że znalazł się w innej rzeczywistości. Najważniejszym programem były "Wiadomości" emitowane w TVP1, których prezenterzy stali się milionerami.
To było jednak za mało i we wrześniu 2022 roku uruchomiono pasmo TVP3 Info nadawane od godz. 10 do godz. 16. Obecnie jest emitowane od poniedziałku do piątku i składa się z ośmiu wejść antenowych od godz. 10:00 do 14:30. Koniec jest jednak bliski.
ReklamaZobacz takżeFunkcje SmartTV na każdym telewizorze dzięki odtwarzaczom multimedialnym
Cięcia w kanałach tematycznych TVP
Według ramówki na pierwsze dwa tygodnie stycznia 2024 roku pasmo w całości zniknie z anteny. W zamian stacja będzie pokazywać m.in. powtórki reportaży i magazynów, "Wiadomości" o godz. 12:00 i serial po godz. 10 – informują "Wirtualne Media".
Z anteny TVP3 mają też wypaść wydania "Express Regionów" o godz. 7:45, 12:45, 14:45, 16:45 i fleszowe o 16:00 oraz "Echa Dnia" o 16:05 (zastąpi je magazyn "Na sygnale" z TVP Info). Cięcia ramówki mają też dotknąć innych kanałów tematycznych publicznego nadawcy, m.in. TVP Historia i TVP Kobieta. Zniknąć ma też teleturniej "Giganci historii" emitowany w TVP Historia.
Przeczytaj także
"TVP – Bizancjum za publiczne pieniądze". Mocny raport NIK o finansach Telewizji Polskiej
Telewizja Polska znalazła się w trudnym położeniu – nadal nie wiadomo, ile wyniesie przyszłoroczna rekompensata abonamentowa z budżetu państwa. Cięcia w ramówce mają być częścią planu oszczędnościowego TVP.
W 2023 roku media publiczne otrzymały 2,7 mld zł wsparcia z budżetu państwa, z czego 2,35 mld zł trafiło do TVP. "W przyszłym roku media publiczne mogą liczyć na wsparcie w wysokości od 900 mln do 1,7 mld złotych" – powiedział w niedawnym wywiadzie dla "Wirtualnych Mediów" poseł Platformy Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury i środków przekazu.
TVP do likwidacji?
Nie jest tajemnicą, że na część pracowników TVP padł blady strach, gdy okazało się, że w wyniku wyborów parlamentarnych 15 października PiS straci władzę po 8 latach. "Nie pokazujemy się i liczymy na cud" – można było usłyszeć na telewizyjnych korytarzach. Zresztą szybkie odpolitycznienie, czyli wyrzucenie funkcjonariuszy z ul. Nowogrodzkiej z TVP zapowiadał sekretarz generalny PO, poseł KO Marcin Kierwiński. Spekuluje się też o całkowitej likwidacji TVP i Polskiego Radia.
Odchodzący rząd Zjednoczonej Prawicy starał się, jak tylko mógł, zabezpieczyć przed ewentualną likwidacją. Z końcem listopada Rada Mediów Narodowych zgodziła się na dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP. Zgodnie ze zmianami "w razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej spółki zajmującej się obsługą prawną".
Sakiewicz mówi o problemach i krytykuje przejęcie Polska Press
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – nie inaczej wygląda to w polityce. Tomasz Sakiewicz od lat wspierający rządy PiS dziś mówi o problemach swoich wydawnictw i… krytykuje decyzję Orlenu o przejęciu Polska Press.
Czytaj więcej…