Komisja Europejska ma ocenić propozycję gigafabryki AI w Polsce w najbliższych miesiącach; ministerstwo zamierza skontaktować się z KE w tej sprawie w lipcu, jak stwierdził wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski w wywiadzie dla PAP. Jeśli propozycja zostanie odrzucona, ministerstwo będzie kontynuować wysiłki na rzecz zabezpieczenia tej fabryki, zaznaczył.
W rozmowie z PAP wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji (MC) ujawnił, że Komisja Europejska (KE) w ciągu kilku miesięcy rozpatrzy wniosek o utworzenie w Polsce gigafabryki sztucznej inteligencji – Baltic AI GigaFactory.
Wspomniał również, że ministerstwo zamierza skontaktować się z Komisją w tej sprawie w lipcu.
Podkreślił, że Komisja ogłosiła plany wybudowania od pięciu do siedmiu gigafabryk.
Zauważył, że początkowe zaproszenie, które zamknięto 20 czerwca, przyciągnęło 76 zgłoszeń z 16 państw członkowskich. Zgłoszenia te dotyczą 60 różnych lokalizacji i łącznie wynoszą około 230 miliardów euro.
„To oznacza, że kilka krajów złożyło wiele wniosków o przyznanie jednej lokalizacji, kierując się zasadą 'może się uda'” – wyjaśnił zastępca szefa MC.
Dodał, że biorąc pod uwagę konsorcja międzynarodowe i podwójne wnioski, szacunkowa liczba krajów, w których mogłyby powstać gigafabryki, wyniosłaby od 10 do 12.
Standerski wyjaśnił, że wstępne wnioski zostaną wykorzystane przez KE do skrupulatnego planowania finansowania i ustalenia warunków dla kolejnej rundy wniosków, która ma zostać ogłoszona pod koniec roku. Następna faza skupi się na konkretnych lokalizacjach i ilościach.
„Ta inicjatywa jest bezprecedensowa, to zupełnie nowe podejście Komisji Europejskiej, ponieważ opiera się na współpracy różnych firm i narodów jednocześnie. To jest coś, czego Komisja wcześniej nie próbowała w odniesieniu do nowych technologii” – podkreślił.
Jego zdaniem polski wniosek o gigafabrykę wyróżnia się na szczeblu europejskim, ponieważ w jedno przedsięwzięcie zaangażowanych jest wiele krajów: Polska, Estonia, Litwa i Łotwa.
Standerski oświadczył, że MC zamierza rozwijać Baltic AI GigaFactory w dwóch fazach.