Powietrze „zniknie” z chipsów przez decyzję UE? Internet zapłonął

Od kilku lat trwa wojna z plastikiem, którego używamy dużo, słabo recyklingujemy i którego bardzo ciężko się pozbyć w zgodzie z ekologią. Co prawda UE nowe przepisy dotyczące opakowań, które to mają być elementem tej wojny, uchwaliła pod koniec kwietnia, ale dopiero w ostatnich dniach przez internet przelała się fala krzyku miłośników chipsów ziemniaczanych, że Unia chce zakazać "powietrza" w opakowaniach. O co chodzi? 

Powietrze Zniknie Z Chipsoacutew Przez Decyzje Ue Internet Zaplonal Dce2a0f, NEWSFIN

fot. Jacek Lagowski / / FORUM

"Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską" – ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Powołali się przy tym na unijne rozporządzenie, w którym jednak… nie znajdziemy takiego zakazu.

Sprawa obiegła również media, które powieliły ową narrację. Prawda jest jednak inna, a o wyjaśnienie sprawy pokusił się TVN24.pl. Punktem wyjścia jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych przegłosowane w Parlamencie Europejskim 24 kwietnia 2024 roku.

Nowe zakazy z Unii. Parlament Europejski walczy z jednorazowymi opakowaniami

W środę, 24 kwietnia 2024 r., Parlament Europejski podczas ostatniej sesji plenarnej w starym składzie przyjął nowe przepisy o zrównoważonych opakowaniach w UE. Walka o większe znaczenie recyklingu trwa.

Czytaj więcej…

Trochę unijnej legislacji

Jednak czy we wspomnianym rozporządzeniu zapisano cokolwiek o "zakazie powietrza w paczce chipsów"? W punkcie 84 wstępu do rozporządzenia napisano: "Problemu wytwarzania odpadów ze zbyt dużych opakowań nie da się w pełni rozwiązać przez ustanowienie obowiązków dotyczących projektu opakowań. W przypadku niektórych rodzajów opakowań na podmioty gospodarcze, które napełniają lub w inny sposób wykorzystują takie opakowania należy nałożyć obowiązki dotyczące zmniejszenia współczynnika pustej przestrzeni. W przypadku opakowań zbiorczych, opakowań transportowych i opakowań dla handlu elektronicznego stosowanych przy dostarczaniu produktów dystrybutorom końcowym lub użytkownikom końcowym współczynnik pustej przestrzeni nie powinien przekraczać 50 proc." (pogrubienie od redakcji) – odnotowuje TVN24.pl.

Z kolei w art. 10 rozporządzenia, mówiącym o minimalizacji opakowań, zapisano, że wytwórca lub importer będzie musiał zapewnić, "by wprowadzane do obrotu opakowanie było zaprojektowane w taki sposób, aby jego masa i objętość były ograniczone do minimum niezbędnego do zapewnienia jego funkcjonalności (pogrubienie od redakcji), z uwzględnieniem jego kształtu i z materiału, z którego jest ono wykonane".

Oznacza to więc nie całkowiy zakaz używania powietrza w np. paczkach chipsów, a raczej zracjonalizowanie ich rozmiarów. Nie było bowiem do tej pory zaskoczeniem, gdy wielka paczka chipsów w większości okazywała się pusta…

Niemniej nowe przepisy wprowadzają ograniczenia dotyczące m.in. jednorazowych plastikowych opakowań owoców i warzyw, żywności i napojów, przypraw i sosów w sektorze hotelarsko-gastronomicznym, małych produktów kosmetycznych i toaletowych stosowanych w hotelarstwie oraz bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (np. oferowanych w sklepach do towarów sprzedawanych luzem).

Oprac. JM

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *