Porzucili gotówkę, teraz szukają rozwiązania. Skandynawowie szykują się na blackout płatności

Seria niezwykłych „incydentów” z udziałem kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego skłoniła pięć najbardziej bezgotówkowych krajów w Europie do ponownego rozważenia swoich strategii płatności. Zamierzonym rozwiązaniem wydają się być systemy płatności, które mogą działać bez połączenia sieciowego.

Porzucili Gotwk Teraz Szukaj Rozwizania Skandynawowie Szykuj Si Na Blackout Patnoci 7101cb1, NEWSFIN

zdjęcie: dassy100 // Shutterstock

„Jak będziemy dokonywać płatności po tsunami?” – to pytanie podkreśla jedno z wyzwań związanych z powszechnością transakcji bezgotówkowych. Fizyczna waluta nie polega na elektryczności ani komunikacji, aby skutecznie służyć jako środek wymiany. Karty płatnicze, cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC) i nieoficjalne kryptowaluty zawsze zależą od pewnego poziomu infrastruktury.

Zajęcie się odpornością systemów płatniczych na zakłócenia jest niezbędne dla krajów, w których gotówka straciła na znaczeniu. Co ciekawe, w Europie grupa ta obejmuje kraje połączone geograficznie i… polegające na podwodnych kablach, które zapewniają energię i usługi internetowe.

Według Reutersa, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania i Estonia zaczynają rozwijać systemy płatności, które mają działać w przypadku braku łączności . Szwedzki Bank Narodowy ustalił nawet harmonogram: od 1 lipca 2026 r. transakcje kartowe mają być przetwarzane w sposób umożliwiający ich realizację nawet w przypadku przerwy w dostępie do sieci trwającej do siedmiu dni .

Konkretne aspekty techniczne proponowanych rozwiązań nie zostały jeszcze ujawnione, ale wiadomo, że będą one wykorzystywać karty płatnicze. Warto przypomnieć, że pierwsze nowoczesne karty (pojawiły się w latach 50. XX wieku) opierały się przede wszystkim na obiegu dokumentów papierowych. Dopiero kilkadziesiąt lat później systemy elektronicznej wymiany danych ułatwiające autoryzację, rozliczenia i ostatecznie transakcje stały się powszechne.

Skonsultowaliśmy się z czołowymi ekspertami branżowymi, aby wyjaśnić, w jaki sposób karta płatnicza może działać dzisiaj bez łączności.

„Ale w samolocie możesz użyć karty”

– W sytuacjach, gdy nie ma dostępu do łącza telekomunikacyjnego, część terminali płatniczych może pracować w tzw. trybie offline , co oznacza, że nadal może zrealizować transakcję, choć przy spełnieniu pewnych warunków technicznych i organizacyjnych, zarówno po stronie sprzedawcy, jak i wystawcy karty – zauważa Adam Tencza, członek zarządu PayTel.

– Z perspektywy sprzedawcy (np. linii lotniczych) może to wiązać się z ryzykiem związanym z brakiem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *