W 2025 r. Polska przeznaczy największą kwotę w historii na cyberbezpieczeństwo, stwierdził wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas czwartkowego wydarzenia w Bydgoszczy. Podkreślił, że Polska jest jednym z najbardziej narażonych na ataki krajów w globalnym krajobrazie cyfrowym.
Gawkowski wziął udział w SECURE International Summit, który odbył się w czwartek w Bydgoszczy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
„Najważniejszym aspektem w sferze cyfrowej jest ludzkie cyberbezpieczeństwo. (…) W 2025 r. przeznaczymy najwyższy budżet w historii Polski na cyberbezpieczeństwo. Inwestujemy zarówno w systemy wojskowe, jak i cywilne. Cyberbezpieczeństwo stało się elementem modernizacji sprzętu. Zmienia się prawodawstwo. (…) Jesteśmy o krok od ujawnienia nowej strategii bezpieczeństwa cyfrowego dla Polski” – stwierdził wicepremier Gawkowski.
Podkreślił, że wojna hybrydowa pełni funkcję przestrogi i że należy podjąć środki zapobiegawcze zanim dojdzie do tradycyjnego konfliktu.
„Musimy uznać, że cyberbezpieczeństwo jest zintegrowane z każdym z naszych urządzeń i naszymi możliwościami ich wykorzystania. (…) Polska jest jednym z najbardziej narażonych na ataki cybernetyczne krajów na świecie. 99,9% z nich jest udaremnianych, ponieważ są blokowane ” – zauważył Gawkowski.
Dodał, że cyberbezpieczeństwo działa jako zabezpieczenie przed wojną. „Narody muszą współpracować ze sobą, aby przeciwstawić się agresorom. Nieprzypadkowo wśród tych agresorów znajdują się Rosja czy Białoruś, a także niektóre państwa azjatyckie. Te same zagrożenia obecne w polskich miastach mogą również dotrzeć do obszarów znacznie oddalonych od granicy ukraińsko-rosyjskiej. Obecnie żadne miasto w Europie, duże czy małe, nie jest odporne na cyberzagrożenia. Granica dla tych ataków nie istnieje” – wyjaśnił minister cyfryzacji.
Według Gawkowskiego cyberbezpieczeństwo staje się coraz częściej podstawowym obszarem odpowiedzialności za bezpieczeństwo każdego obywatela Europy.
„Odzwierciedla to, w jaki sposób rozwija się gospodarka cyfrowa i jak bardzo świat cyfrowy jest powiązany z każdą osobą dzisiaj. (…) Dążymy do tego, aby UE wyraziła jednolite stanowisko w sprawie obecnych zagrożeń