Dzięki AI wkrótce stanie się to możliwe, aby znacznie skuteczniej komunikować się ze zwierzętami
Michał Duszczyk
Chiński gigant technologiczny Baidu pragnie opatentować innowacyjny system sztucznej inteligencji, który ma na celu interpretację dźwięków zwierząt. W praktyce to narzędzie ma dekodować zachowania oraz odgłosy wydawane przez koty czy psy, aby ludzie mogli zrozumieć, co te istoty pragną przekazać. Naukowcy już rozpoczęli prace nad tłumaczeniem miauczeń i szczekania na język ludzki.
Chiny patentują system tłumaczenia „języka zwierząt”
Zgodnie z niedawno opublikowanym dokumentem patentowym Baidu, właściciela największej chińskiej wyszukiwarki, firma proponuje system, który przekształca wokalizacje zwierząt na dowolny język. Wniosek patentowy, przekazany do Chińskiej Narodowej Administracji Własności Intelektualnej, wskazuje, że system będzie gromadził dane dotyczące zwierząt, w tym dźwięki, wzorce zachowań oraz sygnały fizjologiczne, a te informacje zostaną wstępnie przetworzone i połączone, aby finalnie poddać je analizie AI. Takie rozpoznanie emocjonalnego stanu zwierzęcia może stanowić rewolucję w komunikacji pomiędzy gatunkami. Baidu podkreśla, że ten system może umożliwić „głębszą emocjonalną komunikację i zrozumienie pomiędzy zwierzętami a ludźmi, zwiększając precyzję i efektywność komunikacji międzygatunkowej”.
Chiński gigant to jedna z pierwszych firm w kraju, która zainwestowała w sztuczną inteligencję (stało się to po debiucie ChatGPT w 2022 r.; w zeszłym miesiącu firma zaprezentowała swój najnowszy model AI, Ernie 4.5 Turbo).
Projekty dekodowania mowy zwierząt
Baidu nie jest jedynym podmiotem, który z