MEN policzył ukraińskie dzieci w polskich szkołach. „Nie sprawdziły się prognozy”

Wiceministra edukacji Joanna Mucha powiedziała w poniedziałek, że nie potwierdziły się prognozy, że po powiązaniu wypłaty 800+ z obowiązkiem szkolnym do systemu edukacji trafi od 60 do 80 tys. ukraińskich dzieci. Dodała, że liczba ta jest znacznie niższa – 20 tys.

Men Policzyl Ukrainskie Dzieci W Polskich Szkolach Nie Sprawdzily Sie Prognozy 97d33d4, NEWSFIN

fot. Attila Husejnow / / FORUM

"Spodziewaliśmy się od 60 do 80 tys. dzieci nowych w naszym systemie. Liczba, która teraz wychodzi nam z systemu, jest znacznie niższa, bo to jest około 20 tys. nowych dzieci ukraińskich" – powiedziała Mucha pytana w TOK FM o to, ile dzieci trafiło do systemu edukacji po powiązaniu wypłaty świadczenia 800 plus z obowiązkiem szkolnym.

Powiedziała, że od początku roku 800 plus przestali pobierać rodzice 36 tys. ukraińskich dzieci. Podkreśliła, że część dzieci ukraińskich wyjechała z Polski.

"Wiemy też z danych PESEL, że jakaś grupa dzieci przyjechała do Polski i będziemy musieli sprawdzić, czy realizują obowiązek szkolny" – zaznaczyła. Według Muchy jest to 10,5 tys. dzieci, ale nie wszystkie są w wieku szkolnym.

Mucha zaznaczyła, że dane z czerwca 2024 r. pokazywały, że w Polsce jest około 230 tys. ukraińskich dzieci, z czego 134 tys. dzieci przybyło po wybuchu wojny w lutym 2024 r., a około 100 tys. dzieci przed tą datą było już w Polsce.

Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udostępnionych PAP w pierwszej połowie września wynika, że od stycznia do lipca 2024 r. ZUS wypłacił 800 plus dla prawie 247 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. W 2023 r. od stycznia do grudnia – dla 322,7 tys. dzieci, a w 2022 r. – dla 514,4 tys. dzieci. (PAP)

kno/ joz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *