Kariera przyszłości: liderzy będą musieli umieć zarządzać zmianą, a ich podwładni adaptować się do tych zmian

Do 2027 roku 40 proc. obecnych zawodów zniknie albo zostanie zmienionych. Według ekspertów ciągłe uczenie się i dostosowywanie do nowych warunków to najważniejsze kompetencje przyszłości – zarówno na rynku pracy, jak i edukacji. Liderzy będą musieli umieć zarządzać zmianą, a ich podwładni adaptować się do tych zmian.

Kariera Przyszlosci Liderzy Beda Musieli Umiec Zarzadzac Zmiana A Ich Podwladni Adaptowac Sie Do Tych Zmian 6cd5bf9, NEWSFIN

fot. Stock-Asso / / Shutterstock

Nowoczesne technologie nieodwracalnie zmieniają zarówno rynek pracy, jak i edukację, która powinna się dostosować do kompetencji niezbędnych w przyszłości. Według Ewy Lis-Jeżak, prezes IDC Polska i Krajów Bałtyckich, absolutnie najważniejszą kompetencją, która będzie niezbędna, jest ciągłe uczenie się.

– Nie można zostawiać w tyle wszystkich nowości z myślą, że się z nimi zapoznamy później – mówiła podczas konferencji Impact’24 Ewa Lis-Jeżak. – Kompetencją na dziś i jutro dla liderów jest zarządzanie zmianą, a dla osób zarządzanych adaptacja do zmiany. Ważna jest także zdolność wyboru technologii i definiowania danych, którymi będziemy zasilać system. Według naszych szacunków do 2027 roku 40 proc. obecnych zawodów albo zniknie, albo zostanie zmieniona. To właśnie kwestia obserwacji, uczenia się i nadążania za tą zmianą jest kluczowa dla nas samych. Od tego zależy, co będziemy robić i gdzie będziemy za chwilę.

AI uzupełni lukę na rynku pracy?

Według ekspertów dla przemysłu 5.0 kluczowa jest rola człowieka i jego relacja z technologią. Do tego dochodzą takie obszary jak cyberbezpieczeństwo czy zarządzanie danymi. Jak twierdzi Dominika Bucholc, managerka w Campus AI Poland, już teraz świat stoi w momencie rewolucji.

– Dużo się aktualnie zmienia. Codziennie mamy jakieś nowości – uważa ekspertka. – Ważna jest ciągła adaptacja i elastyczność. Na co dzień otacza nas tak dużo bodźców, że musimy sami siebie sprawdzać w tym, co dostajemy chociażby od narzędzi AI. Musimy umieć podważać to, co się dzieje wokół nas i to krytyczne myślenie powinno być strategicznym punktem wyjścia. Z pewnością nie jest tak, że wszystkie dotychczasowe kompetencje możemy wyrzucić, a sztuczna inteligencja zabierze nam pracę. Oczywiście zmieni się część zawodów. Natomiast mamy pokolenie starzejące się, więc AI może nam ładnie tę lukę uzupełnić za kilka lat.

Kariera Przyszlosci Liderzy Beda Musieli Umiec Zarzadzac Zmiana A Ich Podwladni Adaptowac Sie Do Tych Zmian A053df0, NEWSFIN

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Niezbędny upskilling i reskilling

Jak twierdzi Ewa Lis-Jeżak, w przemyśle niewątpliwie najistotniejsze jest IoT, czyli internet  rzeczy, automatyzacja i robotyzacja.

– IoT oczywiście oznacza zbieranie danych w dużej ilości. Zmienia się też rola IT w samym przemyśle – mówi Ewa Lis-Jeżak. – Dotychczas było wsparciem, a produkcją tak naprawdę zarządzało IoT. Teraz okazuje się, że dla przemysłu najważniejsze są kompetencje osób, które będą w stanie tymi technologiami zarządzać. Wyzwaniem jest też znalezienie takich ludzi, bo przemysł często jest usytuowany poza głównymi ośrodkami akademickimi. Dlatego najlepszą drogą jaką obserwujemy jest upskilling i reskiling.

Według niej osoby zarządzające fabrykami twierdzą, że łatwiej jest przeszkolić osoby zajmujące się IoT niż specjalistów IT, bo ci często dość schematycznie myślą i nie rozumieją produkcji, gdyż jest ona bardzo złożonym procesem.

Przemysł bardziej przyjazny dla kobiet?

Jako pozytywny przykład zmian następujących w przemyśle Ewa Lis-Jeżak podaje fabrykę Mercedesa w Jaworze, która zatrudnia procentowo najwięcej kobiet w koncernie.

–  Tu technologia umożliwia kobietom pracę na halach produkcyjnych, co kiedyś nie było możliwe – twierdzi ekspertka. – Wykorzystywane są roboty, więc ta praca wygląda zupełnie inaczej. Umożliwia rozszerzanie grup pracowników w zespole.

Według niej obecnie dużym wyzwaniem dla przemysłu jest dbanie o dobrostan pracowników i ich długoterminowe utrzymanie.

Można wybrać kierunek i się na nim skupić

Jak twierdzi Maciej Filipkowski, autor podcastu „Zaprojektuj swoje życie” dziedziną, w której sztuczna inteligencja zawsze będzie lepsza niż ludzie, jest obrabianie dużych ilości danych i szukanie w nich jakichś rozwiązań.

– Pytanie brzmi, czy nasze dzieci będą umiały nauczyć się pracować w miejscach, w których będzie coraz mniej ludzi, a coraz więcej interakcji z maszynami – zastanawia się Maciej Filipkowski. – Czy maszyna będzie jedynie softwarem, czy też narzędziem, które wszystko za nas zrobi? Nie znam na to odpowiedzi, ale wiem, że ciekawość technologii i reskiling będą nam stale towarzyszyły. Nasze pokolenie miało dwie, trzy, może cztery prace w ciągu całego życia, a następne pokolenia mogą mieć ciągłą zmianę swojego zawodu. Czy można zaprojektować swoje życie? Można wybrać wektor, kierunek i się na nim skupić.

Promptowanie będzie kompetencją przyszłości?

– Rewolucja technologiczna już się zaczęła i nie ma co tupać nogą, bo to i tak będzie szło w tą stronę – uważa Dominika Bucholc.

Według niej trzeba się przyzwyczaić do tego, że kompetencje technologiczne będą ważnym elementem na rynku pracy, choć wkrótce będzie dużo łatwiej niż w ostatnich latach. Natomiast znaczenia nabierze promptowanie, czyli umiejętność mówienia AI, co ma robić.

– Może nie trzeba będzie znać się na obsłudze drona, ale wystarczy powiedzieć, że chcę, aby on przyleciał i on przyleci, mimo że ja nie potrafię nim sterować – twierdzi Dominika Bucholc.  

– Nasze badania pokazały, że najlepsze w promptowaniu wcale nie są osoby z technicznym wykształceniem, ale poloniści – Okazało się, że tu słowo jest niezwykle istotne – dodaje Ewa Lis-Jeżak. – Z pewnością mądre promptowanie będzie kompetencją przyszłości.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *