ChatGPT celowo stał się „leniwy”? Użytkownicy narzekają na sztuczną inteligencję

Chatgpt Celowo Stal Sie Leniwy Uzytkownicy Narzekaja Na Sztuczna Inteligencje D588f5d, NEWSFIN

Użytkownicy narzekają, że niespodziewana zmiana stawia pod znakiem zapytania pierwotny cel stworzenia ChatGPT i jego wartość

Foto: Adobe Stock

Michał Duszczyk

O sprawie pisze „Interesting Engineering”, który zwraca uwagę, iż ChatGPT coraz częściej albo odmawia pracy, albo zbywa internautów lakonicznymi odpowiedziami na pytania, czy też zachęca ich do samodzielnego wykonania danych zadań. „Ta nagła zmiana w zachowaniu podsyciła spekulacje na temat celowych zmian wprowadzonych przez OpenAI, potencjalnie mających na celu optymalizację wydajności i oszczędzanie zasobów, w związku z debiutem konkurencyjnego rozwiązania Gemini AI firmy Google” – informuje „IE”.

Kontrowersyjne zachowanie część użytkowników wiąże również z zamieszaniem wywołanym przez niespodziewane zwolnienie i późniejszym przywróceniem na stanowisko szefa OpenAI Sama Altmana. Problem „leniwego ChatGPT” to – wedle opinii zamieszczanych na forach OpenAI oraz na platformie Reddit – efekt celowej modyfikacji algorytmów stojących za botem.

Dlaczego ChatGPT stał się mniej chętny do współpracy?

Sfrustrowani forumowicze, skarżąc się na malejącą użyteczność ChatGPT, podkreślają, iż niespodziewana zmiana stawia pod znakiem zapytania pierwotny cel stworzenia tego narzędzia i jego wartość. „IE” przytacza m.in. teorię, że systemy AI, takie jak ChatGPT, wymagają znacznej mocy obliczeniowej, przez co obszerne odpowiedzi są bardzo kosztowne. Lakoniczność to sposób na poprawę ekonomii bota.

OpenAI nie odnosi się do zarzutów o oszczędność, ale zdecydowało się skomentować całe zamieszanie na X. Spółka zamieściła oficjalnego tweeta, w którym napisała, że od 11 listopada nie aktualizowała modelu GPT4. Wskazuje, że odbiór bota jako leniwego z pewnością nie był zamierzonym działaniem firmy „Zachowanie modelu może być nieprzewidywalne, przyjrzymy się możliwości jego naprawy” – zaznaczył zespół OpenAI.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *