Blisko 2,5 tysiąca nieruchomości kupili w Hiszpanii Polacy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. Najczęściej apartamenty, rzadziej domy z basenami. Ceny niektórych sięgają nawet 8 mln euro – informuje Interię Agnes Inversiones, najstarsze i najbardziej rozpoznawalne polskie biuro nieruchomości na Costa del Sol. Spośród zagranicznych nabywców, Polacy zajmują w Hiszpanii 9. miejsce.
/123RF/PICSEL
Reklama
Tylko w okresie od lipca do września Polacy nabyli na Półwyspie Iberyjskim 800 apartamentów i domów. Liczba transakcji przeprowadzonych w pierwszych trzech kwartałach, 2460, jest większa od tego samego okresu 2022 r. Wtedy inwestorzy w Polski kupili w Hiszpanii 2303 nieruchomości.
Polacy w pierwszej dziesiątce
Dzięki wzrostowi zakupów Polacy ugruntowali swoją pozycję na hiszpańskim rynku. Jak wynika z danych Stowarzyszenia Rejestratorów Nieruchomości (Colegio de Registradores de la Propiedad), w III kwartale ponownie uplasowaliśmy się w czołowej dziesiątce tych nabywców. – Osiemset apartamentów i domów zakupionych przez naszych rodaków zapewniło udział w rynku na poziomie 3,7 proc., co przełożyło się na dziewiątą lokatę – informuje Agnieszka Kostrzewa, założycielka Agnes Inversiones. W pierwszej trójce znaleźli się Brytyjczycy (10,11 proc.), Niemcy (7,01 proc.) i Francuzi (6,72 proc.).
Biorąc pod uwagę strukturę zakupów, to 70 proc. z nich stanowią apartamenty. Ich ceny wahają się od 350 tys. euro do 1,5 mln euro. Resztę (30 proc.) stanowią domy wolnostojące z prywatnymi basenami. Ich rozpiętość cenowa waha się od 2 do 4,5 mln euro. “Zdarzają się zakupy sięgające 8 mln euro” – informuje Interię Agnes Inversiones.
Płatność najczęściej gotówką
Zdecydowanie dominują transakcje gotówkowe. Ponad 90 proc. umów kupna na hiszpańskim rynku nieruchomości zawieranych jest bez finansowania kredytem hipotecznym. Trend ten utrzymuje się w kolejnych kwartałach 2023 r. – W 70 proc. są to zakupy na rynku pierwotnym, a 30 proc. stanowią zakupy z rynku wtórnego – informuje Agnieszka Kostrzewa.
Polacy nie kupują pochopnie. – Coraz częściej zakup nieruchomości w Hiszpanii poprzedza długoterminowy (np. roczny) wynajem, aby przed przeprowadzką poznać przyszłe miejsce zamieszkania i zaaklimatyzować się w nim – wyjaśnia właścicielka biura nieruchomości na Costa del Sol. Wybrzeże to jest najczęściej wybierane przez Polaków. Między innymi okolice Marbelli, gdzie słońce świeci przez ponad 320 dni w roku.
W III kwartale 2023 r. udział zagranicznych nabywców w hiszpańskim rynku nieruchomości osiągnął rekordowe 15,44 proc. To o 0,5 pp. więcej w stosunku do poprzedniego kwartału. Nieco spadła łączna liczba transakcji zarejestrowanych na hiszpańskim rynku nieruchomości. Od lipca do września było ich nieco ponad 140 tys., podczas gdy w okresach od stycznia do marca i od kwietnia do czerwca było ich odpowiednio ponad 161 tys. i blisko 152 tys.
Ewa Wysocka
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. AFP