Mieszkanie z klimatyzacją – luksus czy niezbędne udogodnienie?

Mieszkanie Z Klimatyzacją Luksus Czy Niezbędne Udogodnienie 10a4563, NEWSFIN

Choć lato wyczekiwane jest z niecierpliwością przez większą część osób, to gorące, duszne wnętrza nie budzą już takich pozytywnych emocji. Jak zatem poradzić sobie z nagrzanym mieszkaniem? Odpowiedzią na upalne dni może okazać się mieszkanie z klimatyzacją.

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Klimatyzacja dla każdego?
  • Zalety montażu klimatyzacji
  • Jaki klimatyzator wybrać?
    • Klimatyzacja: split, multisplit, przenośna

Klimatyzacja dla każdego?

Mogłoby się wydawać, że klimatyzacja to luksusowy dodatek, zarezerwowany wyłącznie dla miejsc, które wyróżniają się wysokim standardem. Jednak coraz częściej klimatyzacja staje się po prostu niezbędnym udogodnieniem. Montuje się ją już nie tylko w biurach czy restauracjach, ale także w prywatnych mieszkaniach. 

Klimatyzacja staje się również coraz częściej elementem uwzględnianym przez poszukujących mieszkania do zakupu lub wynajęcia. W maju 2023 r. liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem z parametrem „klimatyzacja” była aż o 95% wyższa niż jeszcze przed rokiem. A przecież to dopiero początek letniego sezonu.

Od czasu pandemii i upowszechnienia pracy zdalnej dużo więcej czasu spędzamy w domach. Klimatyzacja znacząco podnosi komfort codziennego życia i pracy, dlatego warto rozważyć jej montaż już na etapie zakupu i urządzania mieszkania. Ale mieszkanie z klimatyzacją to nie tylko domena nowego budownictwa. Zawsze można rozważyć i skonsultować jej montaż w mieszkaniach, w których już jakiś czas mieszkamy, a przez to zadbać o lepszą jakość wypoczynku czy pracy.

Zalety montażu klimatyzacji

Mieszkanie z klimatyzacją to duże udogodnienie, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni. Główną korzyścią, która płynie z zamontowania klimatyzacji jest nie tylko komfort termiczny. Klimatyzacja umożliwia także utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz. 

W pomieszczeniach, gdzie temperatura i wilgotność powietrza są nieprzyjazne, można odczuwać zmęczenie i mniejsze skoncentrowanie. Dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb pozwoli zachować odpowiednią efektywność w ciągu dnia, a w nocy umożliwi lepszy i bardziej komfortowy sen.

Mieszkanie Z Klimatyzacją Luksus Czy Niezbędne Udogodnienie 8241e16, NEWSFIN

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza świetnie sprawdzi się w przypadku alergików i osób, które chcą uzyskać lepszą jakość powietrza w mieszkaniu. Klimatyzator może pomóc usunąć zanieczyszczenia takie jak kurz i pyłki, a także zlikwidować wilgoć, co ochroni przed rozwojem pleśni i grzybów.

Przeczytaj też:  Nieproszeni goście w mieszkaniu – moskitiery receptą na spokojny sen

Jaki klimatyzator wybrać?

Decydując się na montaż klimatyzacji trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę koszty, które wiążą się z jej zakupem i montażem. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba określić dostępny budżet. Kluczowe przy wyborze odpowiedniej klimatyzacji będą też takie parametry jak moc urządzenia, możliwość regulacji temperatury czy poziom hałasu. 

Zbyt głośna klimatyzacja może utrudnić codzienne funkcjonowanie – hałas wpłynie niekorzystnie zarówno na wypoczynek, jak i sen. Natomiast w przypadku pracy z domu lub nauki może spowodować trudności w koncentracji.

Standardowy klimatyzator posiada skokową regulację temperatury – ustawianą za pomocą pilota. Dodatkowym udogodnieniem może być opcja trybu automatycznego, dzięki czemu możliwe będzie dostosowywanie optymalnej temperatury do pomieszczenia.

Sprawdź również: Smart rozwiązania receptą na drożyznę?

Klimatyzacja: split, multisplit, przenośna

Do wyboru są m.in. klimatyzatory typu split oraz multi split. Wybór pomiędzy tymi modelami zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania i ilości pomieszczeń, które mają być schładzane. Klimatyzacja typu split umożliwia bowiem schłodzenie jednego pomieszczenia, natomiast klimatyzacja typu multi split daje możliwość schłodzenia kilku pomieszczeń jednocześnie.

Klimatyzator typu split to stacjonarny model, który wiąże się z montażem dwóch jednostek – jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej – na stałe. Dlatego taki klimatyzator montuje się w konkretnym miejscu i nie można go przenosić. Oprócz klimatyzatorów montowanych przy suficie, można zdecydować się na inne modele, np. klimatyzator przypodłogowy lub kanałowy (wbudowany w strop).

Mieszkanie Z Klimatyzacją Luksus Czy Niezbędne Udogodnienie 10cb1a2, NEWSFIN

W razie potrzeby można też zakupić klimatyzator przenośny, dzięki czemu urządzenie będzie można ustawiać w dowolnym pomieszczeniu, w którym pożądane jest schłodzenie powietrza. Niestety klimatyzatory przenośne pracują głośniej i są mniej wydajne niż modele stacjonarne.

Co istotne, klimatyzatory mogą posiadać także funkcję grzania, która może okazać się przydatna przy niskiej temperaturze zewnętrznej.

Czytaj więcej:

  • Co zrobić, by lepiej mieszkać?
  • Remont mieszkania – samodzielnie czy z fachowcem?
  • Zielone osiedle: czym jest partyzantka ogrodnicza?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *