Zmiany klimatyczne to nieunikniony proces, który wpłynie na rynek nieruchomości na wiele różnych sposobów, od wartości mieszkań i domów po zmiany w preferencjach kupujących i wynajmujących. Właściciele i deweloperzy muszą zrozumieć, jak one postępują i dostosować do nich swoje strategie inwestycyjne.
Zmiany w prawie budowlanym
Budowa i utrzymywanie (czyli ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie itp.) wszystkich nieruchomości, odpowiada za ok. 40 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.
Zatem, bez wdrożenia w budownictwie rozwiązań ekologicznych, zmniejszających emisyjności i poprawiających efektywność energetyczną, trudno byłoby osiągnąć globalne cele. Stąd państwa wprowadzają coraz to bardziej restrykcyjne normy.
Od 2023 r. w Polsce obowiązuje znowelizowana ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Właściciel nieruchomości chcąc ją sprzedać albo wynająć, będzie musiał przekazać kupującemu albo najemcy świadectwo efektywności energetycznej. Zasada obowiązuje posiadaczy domów i mieszkań w blokach, a także nieruchomości komercyjnych oraz deweloperów.
Dokument określa zapotrzebowanie nieruchomości m.in. na ogrzewanie, wentylację oraz podgrzanie wody. Świadectwa są odpłatne i wykonuje je uprawniona osoba. Dzięki niemu będzie można oszacować roczne zapotrzebowanie na prąd, a tym samym określić wysokość rachunków. Celem wprowadzenia świadectw jest też podniesienie świadomości społeczeństwa w kwestii poboru energii i jej oszczędzania.
W połowie marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął nowelizację unijnej dyrektywy EPBD, która wprowadza nowe wymogi efektywności energetycznej dla budynków w UE.
Zakłada ona, że od 2030 r. wszystkie nowo powstające budynki mają być zeroemisyjne, natomiast już istniejące mają zostać przekształcone w bezemisyjne do 2050 r. Państwa są zobowiązane do wyremontowania 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej.
Kraje UE muszą też wprowadzić klasy energetyczne budynków. Obiekty będą oceniane w skali od A do G, czyli od zeroemisyjnych do tych pochłaniających najwięcej energii. Oznacza to, że te z grup G, będą musiały przejść termomodernizacje tak, aby dostać się do grupy E do 2030 r. Co ważne poszczególne kraje są zobowiązane do przygotowania odpowiednich programów wsparcia prywatnych właścicieli nieruchomości w modernizacji oraz opracowania planów remontowych.
Znowelizowana dyrektywa EPDB nie tylko przyspieszy renowacje zasobów budowlanych, ale też pociągnie za sobą korzyści dla gospodarki. Przewiduje się o znaczący wzrost popytu na materiały budowlane o właściwościach termoizolacyjnych, na urządzenia grzewcze niskotemperaturowe, a także duże zapotrzebowanie na dodatkowe miejsca pracy.
Zielone certyfikaty dla budynków
Wraz ze świadomością społeczeństwa w sprawie zmian klimatycznych, deweloperzy coraz częściej decydują się na certyfikację budynków pod względem zastosowania ekologicznych rozwiązań.
Najbardziej rozpowszechnione systemy oceny budynków to LEED i BREEAM. Pierwszy został stworzony w 2000 r. w USA, drugi powstał w 1990 r. w Wielkiej Brytanii. Od 2022 r. funkcjonuje też polski certyfikat pod nazwą Zielony dom. Opracowali go eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi specjalistami z kraju i zagranicy. PLGBC to organizacja pozarządowa, działająca od 2008 r., której celem są działania na rzecz dla zrównoważonego budownictwa.
Jak podaje raport PLGBC, „Zrównoważone certyfikowane budynki RAPORT 2023”, od 2020 r. systematycznie wzrasta zainteresowanie certyfikacją bloków mieszkalnych. W ciągu roku (od marca 2022 r. do marca 2023 r.) certyfikację otrzymały 53 nowe obiekty, co daje wzrost o 45 proc. w skali roku.
Zielone certyfikaty są dowodem na zrównoważone podejście dewelopera do projektowania i zarządzania nieruchomością. Ocenie podlega m.in. optymalizacja zużycia energii, ekologiczność użytych materiałów budowlanych, zagospodarowania wody deszczowej, ułatwienia dla mieszkańców oraz bliskości do infrastruktury miejskiej.
Zabezpieczanie przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi
Zmiany klimatyczne prowadzą do wzrostu częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. ulewnych deszczy, huraganów albo susz. Stąd w perspektywie czasu towarzystwa ubezpieczeniowe z pewnością zareagują na te zmiany, zaostrzając warunki polisy i podwyższając składki w lokalizacjach najbardziej zagrożonych. Być może dojdzie do wykluczeń ochrony w związku z brakiem dodatkowych zabezpieczeń np. przeciwpowodziowych albo przeciwpożarowych. Prawdopodobne jest też, że właściciele domów położonych na zagrożonych terenach będą mieć trudności ze znalezieniem korzystnej polisy dla swojej nieruchomości.
Częstsze występowanie anomalii pogodowych, będzie zmuszało właścicieli do wdrożenia nowych technologii poprawiających bezpieczeństwo. To z pewnością zwiększy koszty budowy nowych inwestycji oraz remontów starych.
Wpływ zmian klimatu na lokalizację inwestycji
Wzrost poziomu mórz i spadek poziomu wody w rzekach i jeziorach, częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz zmiany w lokalnych ekosystemach, mają bezpośredni wpływ na atrakcyjność danej lokalizacji. Z czasem prawdopodobnie większy się popyt na działki wysoko położone oraz tereny odizolowane od rzek lub innych źródeł wody, co zmniejszy ryzyko zalania wskutek powodzi. Popularnością będą cieszyły się lokalizacje oddalone od dużych miast i zwartej zabudowy. Po pierwsze będą one mniej bezpieczniejsze, ze względu na jakość powierza oraz skutki ekstremalnych warunków pogodowych np. upałów.
Deweloperzy już teraz analizują warunki klimatyczne danej lokalizacji, zanim podejmą decyzje o zakupie działki i rozpoczęciu inwestycji. Prywatni inwestorzy zwracają dużą uwagę na otoczenie nieruchomości. Wraz z coraz powszechniejszymi i dłuższymi upałami, w cenie są mieszkania w blokach z klimatyzacją oraz ze zbiornikami wodnymi i zalesieniem na terenie osiedla. Drzewa i woda chronią przed upałem, a nawet obniżają temperaturę w najbliższej okolicy.
Zmiana klimatu a wartość nieruchomości
Jednym ze skutków zmiany klimatu w kontekście rynku nieruchomości jest zmiana wartości nieruchomości. Po pierwsze wzrosną ceny nieruchomości w bezpiecznych okolicach, czyli tam, gdzie nie będzie ludziom grozić powódź, albo pożar lasu.
Po drugie wzrosną koszty budowy. Obecnie postawienie domu pasywnego, w porównaniu z ze standardowym stawianym zgodnie z obwiązującymi przepisami, jest ok. 10-15 proc. wyższy. Różnica wynika m.in. z zastosowania materiałów o większej izolacji termicznej, trójszybowych okien oraz niskotemperaturowego systemu grzewczego. Jednak takie domy są oszczędne i ekologiczne, więc w efekcie mamy niskie rachunki i świadomość, że nie szkodzimy naturze.
Po trzecie występowanie gwałtownych i niebezpiecznych zjawisk, będzie wymuszało na właścicielach nieruchomości i deweloperach montowanie innowacyjnych systemów bezpieczeństwa oraz wykupienie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej.
Wszystkie te czynniki sprawiają, że wartość nieruchomości spełniających powyższe cechy, będzie znacznie wyższa. Co więcej, pomimo wysokich cen, można się spodziewać wzrostu popytu. A to tylko dodatkowo wpłynie na ceny.
Zmiany preferencji wśród uczestników rynku
Zmiany klimatu i duża świadomość ekologiczna na pewno wpłynie na zmianę preferencji uczestników rynku nieruchomości.
Można się spodziewać, że coraz więcej inwestorów będzie wybierało domy i mieszkania wyposażone w najnowsze technologie, które minimalizują emisję gazów cieplarnianych i zużywają mniej energii. Wysokie ceny prądu i gazu oraz restrykcyjne normy będą skłaniały do inwestowania np. w pompy ciepła, oraz fotowoltaikę.
Natomiast coraz częstsze fale upałów będą zwiększać popyt na klimatyzację i oraz innowacje rozwiązania pozwalające na obniżanie temperatury w pomieszczeniach.
Warto pamiętać, że budynki energooszczędne mają być nie tylko przyjazne dla środowiska, ale przede wszystkim dla samych mieszkańców. Niektóre rozwiązania, np. ogrody na dachu oraz zbiorniki retencyjne w postaci stawów poprawiają estetykę osiedla i podnoszą atrakcyjność nieruchomości wśród potencjalnych kupców, którzy chcą też mieszkać w ładnej okolicy. Zatem przed deweloperami stoi duże wyzwanie, jak pogodzić wszystkie aspekty związane ze zmianami klimatu oraz preferencjami inwestorów. Jak budować komfortowo i estetycznie, zachowując normy.