W poszukiwaniu idealnej działki wiele osób staje przed wyborem, który w dużej mierze determinowany jest przez cenę i lokalizację. Odsetek zainteresowanych zakupem działki rośnie, zwłaszcza w sezonie wiosennym, a to prowadzi do zwiększonej dynamiki w sektorze nieruchomości gruntowych. Analiza cen ofertowych działek w różnych regionach Polski pokazuje znaczące zróżnicowanie, co skłania do głębszego zrozumienia czynników kształtujących te stawki. Jak najbardziej poszukiwane lokalizacje wpływają na ceny działek?
Darłowo, zachodniopomorskie
Działki nad morzem- Darlówko Wschodnie
30 000 zł
Dąbrowa Górnicza, śląskie
Grunt inwestycyjny z prawomocnym pozwoleniem na budowę 8 domów.
1 107 000 zł
Ceny i popularne lokalizacje działek budowlanych
Różnorodność czynników wpływających na atrakcyjność działek oraz ich wartość rynkową jest niezaprzeczalna. Jednak to głównie położenie geograficzne, regulacje dotyczące zagospodarowania terenu oraz potencjał inwestycyjny decydują o realnej wartości gruntu. Istnieją niewielkie różnice między czynnikami wpływającymi na wybór w zależności od rodzaju działki. Dla osób poszukujących ziemi pod budowę kluczowe będą warunki zabudowy i dostępność infrastruktury, podczas gdy dla potencjalnych inwestorów w grunty rekreacyjne priorytetem będzie lokalizacja terenu.
W przypadku działek budowlanych, szczególnie atrakcyjne są te, które położone są w strategicznych lokalizacjach, z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej, z podstawowymi mediami i uregulowanym stanem prawnym.
Średnia cena ofertowa działek budowlanych w Polsce w połowie maja wyniosła 305 zł/m kw. Stawki w poszczególnych województwach wyglądały następująco:
- mazowieckie 443 zł/m kw.
- pomorskie 387 zł/m kw.
- łódzkie 342 zł/m kw.
- małopolskie 293 zł/m kw.
- wielkopolskie 261 zł/m kw.
- zachodniopomorskie 246 zł/m kw.
- dolnośląskie 234 zł/m kw.
- śląskie 232 zł/m kw.
- podlaskie 212 zł/m kw.
- lubelskie 173 zł/m kw.
- świętokrzyskie 150 zł/m kw.
- kujawsko-pomorskie 148 zł/m kw.
- lubuskie 147 zł/m kw.
- podkarpackie 144 zł/m kw.
- warmińsko-mazurskie 143 zł/m kw.
- opolskie 136 zł/m kw.
Do najdroższych należały grunty budowlane położone na obszarze województw: mazowieckiego, pomorskiego i łódzkiego. Cenę metra kw. w tych regionach windują wysoki popyt na nieruchomości, rozbudowana infrastruktura oraz pożądana lokalizacja. Najtańszą ziemię pod budowę można było znaleźć w Opolskiem, Warmińsko-Mazurskiem i Podkarpackiem, co wynika przede wszystkim z niskiego zainteresowania tymi regionami.
Obserwujemy, że średnie ceny ofertowe działek budowlanych wykazują znaczne zróżnicowanie w zależności od regionu, co świadczy o istnieniu lokalnych trendów rynkowych oraz różnic w atrakcyjności poszczególnych lokalizacji dla potencjalnych nabywców działek. Stawka za ziemię w tych najbardziej pożądanych regionach była wyższa o 45 proc. od średniej dla całej Polski.
Najwięcej działek na sprzedaż oferowanych było w województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim i śląskim. Najmniejszy wybór mieli potencjalni nabywcy gruntów w Podlaskiem i Opolskiem.
Szukasz interesujących informacji na temat rynku nieruchomości?
Sprawdź raport Rynek Nieruchomości Forbes
Ceny i podaż działek rekreacyjnych
Średnia cena ofertowa działek rekreacyjnych w Polsce w połowie maja wyniosła 189 zł/m kw. Stawki w poszczególnych województwach wyglądały następująco:
- kujawsko-pomorskie 280 zł/m kw.
- pomorskie 255 zł/m kw.
- lubelskie 239 zł/m kw.
- wielkopolskie 236 zł/m kw.
- śląskie 231 zł/m kw.
- opolskie 196 zł/m kw.
- zachodniopomorskie 163 zł/m kw.
- mazowieckie 144 zł/m kw.
- świętokrzyskie 135 zł/m kw.
- warmińsko-mazurskie 135 zł/m kw.
- dolnośląskie 112 zł/m kw.
- łódzkie 108 zł/m kw.
- podlaskie 106 zł/m kw.
- małopolskie 103 zł/m kw.
- lubuskie 64 zł/m kw.
- podkarpackie 47 zł/m kw.
Średnie ceny ofertowe gruntów rekreacyjnych w sześciu województwach były wyższe od średniej stawki dla całego kraju. Do najdroższych należały działki wypoczynkowe w woj. kujawsko-pomorskim – średnia cena z ofert była wyższa o 48 proc. od stawki ogólnej dla działek w całej Polsce. I w tym zestawieniu w czołówce znalazło się województwo pomorskie. W tym regionie za działkę rekreacyjną trzeba było zapłacić 255 zł/m kw.
Niskimi cenami gruntów pod rekreację mogli cieszyć się poszukujący nieruchomości w województwach: podkarpackim i lubuskim – średnia stawka nie przekroczyła 100 zł za metr kw.
Województwa mazowieckie, pomorskie i kujawsko-pomorskie wyróżniały się największą liczbą działek rekreacyjnych oferowanych do sprzedaży. W Opolskiem i Lubuskiem potencjalni nabywcy mieli mocno ograniczony wybór. Zróżnicowanie podaży tego typu nieruchomości jest widoczne w obrębie całego kraju.
Przy wyborze działki rekreacyjnej poszukujący biorą pod uwagę szereg czynników. Na atrakcyjność danej nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców wpływa między innymi lokalizacja. Grunty usytuowane w pobliżu linii brzegowej jeziora, w otoczeniu lasów, parków czy w bliskim sąsiedztwie nadmorskiej plaży są najbardziej pożądane, ale też i najwyżej wyceniane. Istotną rolę odgrywają także dostępna infrastruktura i plany na zabudowę w okolicy.