Premier Donald Tusk spotkał się z zespołem Rafała Brzoski, który ma za zadanie sformułować propozycje deregulacji. – „Wszystkie szczegóły zostaną publicznie przedstawione w poniedziałek o 8 rano” – zapowiedział szef InPost po spotkaniu. Wyjaśnił również, że zespół nie będzie odpowiedzialny za opracowywanie projektów ustaw. – „Plan działań na rzecz deregulacji biznesu jest gotowy” – premier Donald Tusk krótko skomentował dzisiejsze spotkanie na Platformie X.
/ Jacek Dominski/REPORTER / East News
W piątek premier Donald Tusk zwołał spotkanie z liderami biznesu w Kancelarii Premiera, którego tematem była deregulacja . W spotkaniu wzięli udział minister finansów Andrzej Domański oraz minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk . Wśród przedsiębiorców obecni byli prezes InPost Rafał Brzoska , którego zespół odpowiada za tworzenie propozycji deregulacyjnych, oraz Maciej Witucki , prezydent Konfederacji Lewiatan.
Zespół reprezentujący sektor biznesowy, kierowany przez Brzoskę , ma opracować propozycje deregulacji . Początkowo nacisk zostanie położony na deregulacje, które faworyzują małe i średnie przedsiębiorstwa oraz zwykłych obywateli . Brzoska nazwał swój zespół „Polską Inicjatywą Przedsiębiorczości CHECK!”
Reklama
Donald Tusk spotkał się z Rafałem Brzoską. Pierwsze spotkanie w sprawie deregulacji
– W poniedziałek o godz. 8 rano wszystkie szczegóły będą publicznie dostępne – powiedział Rafał Brzoska po spotkaniu.
Zwiększać
Rafał Brzoska opisał spotkanie poświęcone deregulacji jako „bardzo produktywne” i ściśle organizacyjne. – Poniedziałkowe ogłoszenie premiera – apel do przedsiębiorstw o współpracę w zakresie deregulacji – przerodziło się w masowy, oddolny ruch społeczny, który w ciągu zaledwie 24 godzin złożył ponad 1000 propozycji dotyczących różnych wyzwań biurokratycznych i administracyjnych, które obecnie „przetwarzamy” – poinformował lider zespołu.
Uważa, że istnieje „znaczna otwartość ze strony rządu i premiera, aby naprawdę poważnie to traktować”. Wysyła to sygnał całej klasie politycznej […], że naprawdę chcemy wspierać rozwój Polski – dodał.
Zaznaczył, że każdy projekt, nad którym będzie pracować zespół ekspertów – podzielony na strumienie i konkretne obszary – będzie dostępny do przeglądu – łącznie z ich bieżącą pracą na stronie internetowej. – Każdy będzie miał możliwość zagłosowania, czy uważa dany projekt za ważny; może zgłosić uwagi, a my przejrzyście przekażemy te opinie rządowi – zapewnił.
Brzoska w zespole deregulacyjnym: Nikt nie będzie tworzył projektów ustaw
– Nikt nie będzie tworzył ustawodawstwa ; to zadanie spoczywa na Rządowym Centrum Legislacji i Sejmie. Naszym jedynym zobowiązaniem jest identyfikacja wszystkich przeszkód dla rozwoju polskiej gospodarki i szerzej, polskiego społeczeństwa, stwierdził Brzoska. Zauważył, że „lista absurdów jest tak długa”, że zespół musiał pracować po 20 godzin dziennie przez ostatnie cztery dni.
Brzoska ujawnił, że w projekt zaangażowało się ponad 500 osób . – Mamy nadzieję, że będzie to pierwsza poważna inicjatywa, której celem jest pomoc Polakom w pokonywaniu biurokratycznych wyzwań – wyraził szef InPost.
Rafał Brzoska poprowadzi zespół deregulacyjny. Przyjął wyzwanie od premiera
W poniedziałek, podczas konferencji „Polska. Rok przełomu”, premier zaprosił szefa InPost do zwołania zespołu , który „szybko” opracuje propozycje deregulacyjne . Podkreślił chęć regularnego spotykania się z liderami biznesu. „Muszę od was dokładnie zrozumieć, jakie działania muszę podjąć jako premier i co moja administracja musi zrobić, aby ułatwić wam wysiłki” – stwierdził Tusk podczas swojego wystąpienia.
„Postawiono mi wyzwanie – podejmuję się tego zadania . Premier jasno powiedział: „Chcesz deregulacji? To zaproponuj ją szczegółowo”. I to właśnie zrobimy” – odpowiedział Rafał Brzoska na platformie X.
– Współpracujemy ze wszystkimi organizacjami społecznymi, które chcą uczestniczyć w tym procesie, ze wszystkimi organizacjami biznesowymi, które do nas dołączyły, a także z wybitnymi ekspertami, o których poinformujemy w poniedziałek – dodał Brzoska podczas piątkowej konferencji.
Obecnie trwają prace m.in. nad projektem ustawy opublikowanym w kwietniu ubiegłego roku, mającym na celu zmianę niektórych ustaw w celu deregulacji ustawodawstwa gospodarczego i administracyjnego oraz wzmocnienia zasad tworzenia prawa gospodarczego, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt ten oczekuje obecnie na skierowanie do Sejmu w celu dalszych obrad .
Sebastian Tałach we współpracy z