Sąsiad chce pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy są jasne

Ogrodzenie jest elementem zabudowy, który chroni naszą prywatność, zapobiegając nieuprawnionemu wejściu osób trzecich czy zwierząt. Często sąsiedzi współdzielą ogrodzenie, co może prowadzić do sytuacji, w której jeden z nich żąda od drugiego udziału w kosztach jego wymiany. Czy ma do tego prawo?

Część z nas dzieli ogrodzenie ze swoim sąsiadem (Adobe Stock, HERMANNJOACHIM)

Budowa ogrodzenia wymaga wcześniejszego powiadomienia sąsiada i uzyskania jego pisemnej zgody, zawierającej informacje o wymiarach, kształcie oraz kosztach budowy i utrzymania. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, ogrodzenia na granicy działek są wspólną własnością sąsiadów, co oznacza, że obie strony powinny partycypować w kosztach ich budowy i utrzymania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Rażąco niewystarczający potencjał". Czy w Polsce powinien wrócić powszechny pobór?

Podział kosztów budowy ogrodzenia

Co zrobić, jeśli działka sąsiada nie jest jeszcze ogrodzona, a on chce postawić na niej płot? Jeśli ma taki plan, powinien najpierw nas o tym poinformować. Nasza pisemna zgoda jest konieczna do zawarcia umowy. W tym dokumencie powinny zostać uwzględnione szczegóły dotyczące wymiarów, kształtu oraz kosztów budowy i utrzymania ogrodzenia.

Czy sąsiad może żądać od nas pieniędzy na ogrodzenie? Prawo jest w tej kwestii jednoznaczne. Zgodnie z art. 154 Kodeksu Cywilnego, wszelkie mury, płoty, miedze, rowy i inne podobne urządzenia znajdujące się na granicy sąsiadujących gruntów służą wspólnemu użytkowi obu stron. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy. W praktyce oznacza to, że musimy z sąsiadem wspólnie pokryć koszty budowy i utrzymania ogrodzenia.

Skutki nieprzestrzegania przepisów

Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów może prowadzić do sprawy sądowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ogrodzenie nie znajduje się na granicy obu działek – w takim przypadku sąsiad nie może domagać się zwrotu kosztów. Jeśli jednak płot zostanie postawiony bezprawnie na granicy działek, można zażądać jego usunięcia. Warto pamiętać, że dotyczy to sytuacji, w których nie zawarto żadnej umowy ani wspólnych ustaleń.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *