Znany producent luksusowych samochodów – Porsche – zamierza na nowo nawiązać kontakt ze swoim dziedzictwem wojskowym i zamierza dokonać znacznych inwestycji w sektorze obronnym. Inicjatywa ta pojawia się w świetle znacznych niepowodzeń finansowych, których doświadczył w zeszłym roku, oraz szybko rozwijającego się przemysłu obronnego. Firma planuje przeznaczyć na to przedsięwzięcie aż 2 miliardy euro.
/ THOMAS KIENZLE / AFP
Jak podaje portal Europaeische Sicherheit & Technik, Porsche SE Holding, do którego należy 31,4 proc. akcji Volkswagena i 25 proc. akcji Porsche, poniósł w ubiegłym roku olbrzymią stratę w wysokości 20 mld euro .
Te wyniki wynikają z trudnych miesięcy dla sektora motoryzacyjnego , nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Producenci zmagają się z rosnącymi kosztami związanymi z transformacją energetyczną i wzmożoną konkurencją ze strony Azji, szczególnie ze strony chińskich pojazdów elektrycznych.
Porsche zamierza wejść w przemysł zbrojeniowy. 2 miliardy euro na inwestycję
Propozycja zarządu, aby zaradzić obecnej sytuacji, to ponowne wejście do sektora zbrojeniowego . Strategia na rok 2025 obejmuje inwestycje w zaawansowane firmy sektora obronnego, wynoszące nawet 2 miliardy euro .
Reklama
Volkswagen od jakiegoś czasu sygnalizuje gotowość do przekształcenia swoich fabryk w produkcję sprzętu wojskowego . Pierwszym krokiem była inwestycja w startup Quantum Systems, który rozwija autonomiczne drony wykorzystywane między innymi w konflikcie na Ukrainie.
W nadchodzących miesiącach Porsche może stać się znaczącym graczem w przemyśle obronnym. Ich inwestycje w sektorze obronnym prawdopodobnie odzwierciedlają rosnące wydatki wojskowe w Europie. Do 2030 r. sektor ten ma osiągnąć wartość do 400 mld euro.
Przeczytaj także: Czy Polska skorzysta na taryfach USA? „Nasze koszty są niższe”
Porsche wraca do swoich korzeni. Firma wcześniej produkowała czołgi
Porsche ma długą historię współpracy z armią niemiecką – zarówno w okresie III Rzeszy, jak i w okresie powojennym w Niemczech Zachodnich.
Ferdinand Porsche odpowiadał za zaprojektowanie podwozia niszczycieli czołgów Ferdinand dla nazistów, którzy brali udział w bitwach na Łuku Kurskim. To właśnie ta firma opracowała projekt czołgu Leopard 1 w latach 50., który był podstawowym pojazdem Bundeswehry. Porsche eksperymentowało również ze swoimi wojskowymi „jeepami” – Type 597. Innym przykładem zaangażowania Porsche w sektor zbrojeniowy był pojazd „Kubelwagen”.