Polski astronauta żegna się z ISS. „Zobaczmy, ile możemy osiągnąć”

W niedzielę 13 lipca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęła się ceremonia pożegnania astronautów misji AX-4. Sławosz Uznański-Wiśniewski wyraził swoje uczucia i wdzięczność za możliwość wzięcia udziału w misji IGNIS: „Dla mnie będzie to cenne wspomnienie, które na zawsze zachowam w sercu” – zauważył polski astronauta.

Zdjęcie

Polski Astronauta Egna Si Z Iss Zobaczmy Ile Moemy Osign C28b7c7, NEWSFIN

Sławosz Uznański-Wiśniewski drugim Polakiem w kosmosie / Axiom Space / Reklama INTERIA.PL

Misja polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiega końca. Od niedzieli NASA wznowiła nadzór nad misją , rozpoczynając przygotowania do powrotu astronautów na Ziemię.

Ostatnie chwile misji Polaka w kosmosie

Sobota, 12 lipca, była ostatnim dniem misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, realizowanej zgodnie z planem ESA i Polski. Za niedzielny plan odpowiada NASA, sygnalizując jednocześnie rozpoczęcie przygotowań do zbliżającego się odłączenia kapsuły Dragon od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i powrotu załogi AX-4 na Ziemię. „To był niesamowity czas, niezwykłe doświadczenie” – podsumowała dowódca misji Peggy Whitson.

Reklama

„Dziękuję każdemu z Was, a szczególnie tym obecnym. Tym 11 astronautom, którzy zebrali się na ISS i pomagali nam w naszej misji (…) Dziękujemy za to, że byliście tak uprzejmymi gospodarzami na ISS” – powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas ceremonii pożegnania załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Uznański-Wiśniewski podkreślił, że ISS jest wspaniałym przykładem globalnej współpracy. „ Spójrzcie, jak wiele możemy osiągnąć, jednocząc się we wspólnych przedsięwzięciach naukowych i wspólnych celach. Niebo nie jest już poza naszym zasięgiem” – powiedział o ISS. Polski astronauta podzielił się również tym, co go najbardziej zaskoczyło:

Dla mnie to będzie wspomnienie, które na zawsze zachowam w pamięci. Byliście naszymi przewodnikami, pokazując nam kopułę, z której mogliśmy obserwować Ziemię. To był jeden z najbardziej urzekających momentów” – wspominał Uznański-Wiśniewski.

Film na YouTube

Astronauci wyrazili wdzięczność NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i Axiom Space za możliwość ukończenia tej wyprawy. „Głęboko wierzę, że ta misja przyczyni się do rozwoju wszystkich naszych narodów” – podkreślił Shubhanshu Shukla z Indii, pilot misji. Węgierski astronauta również wyraził swoje emocje: „Osiągnęliśmy sukces, dokonaliśmy tego (…) To była fantastyczna misja, naprawdę niezwykła” – stwierdził Tibor Kapu.

Space Dragon ma odłączyć się od ISS w poniedziałek. Oczekuje się, że właz zostanie zabezpieczony o 10:55, a Dragon odłączy się od ISS około dwie godziny później .

Ostatnie zadania Uznańskiego-Wiśniewskiego podczas misji AX-4

Celem misji IGNIS, w której uczestniczył polski astronauta, było przeprowadzenie eksperymentów w warunkach mikrograwitacji i ocena nowych technologii, które mogłyby znaleźć zastosowanie w przyszłych misjach księżycowych i marsjańskich. Do momentu odłączenia astronauci osiągnęli już ponad 99,2% celów misji IGNIS .

Sobota była ostatnim dniem misji AX-4, podczas której Sławosz Uznański-Wiśniewski trzymał się harmonogramu opracowanego przez ESA i polski zespół. Jedynym zadaniem, które pozostało do wykonania przed startem, był eksperyment biotechnologiczny Space Volcanic Algae , badający algi w warunkach mikrograwitacji.

Start astronautów we wtorek w Kalifornii?

Powrót załogi misji IGNIS z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będzie całkowicie zautomatyzowany i nie będzie wymagał żadnej interwencji ze strony załogi wewnątrz kapsuły.

Po zamknięciu włazu Dragon stopniowo odłączy się od ISS, a jego silniki zostaną kilkukrotnie uruchomione. Kapsuła skieruje się następnie w stronę Ziemi, orbitując wokół ziemskiej atmosfery. Bezpośredni powrót na Ziemię rozpocznie się, gdy Dragon ponownie wejdzie w atmosferę ziemską, nagrzewając się do temperatury około 1600 stopni Celsjusza. Załoga AX-4 ma wodować na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Kalifornii , a ostatnim etapem będzie odzyskanie kapsuły przez specjalistyczny statek ratunkowy i powrót astronautów na ląd.

Dokładny czas wejścia Dragona w atmosferę i wodowania pozostaje nieznany. Można jednak szacować, że nastąpi to około 20 godzin po odłączeniu od ISS.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *