Piotr Pogonowski, były szef ABW, a obecnie członek zarządu NBP został w poniedziałek zatrzymany i doprowadzony na posiedzenie komisji ds. Pegasusa. „Zarząd Narodowego Banku Polskiego wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu ponownego naruszenia zasad demokratycznego państwa prawa i niezależności banku centralnego” – tak sytuację skomentował NBP.
Wezwany w charakterze świadka, były szef ABW Piotr Pogonowski po posiedzeniu komisji śledczej (PAP)
Były szef ABW Piotr Pogonowski został w poniedziałek zatrzymany w celu doprowadzenia go na posiedzenie komisji ds. Pegasusa.
NBP reaguje na zatrzymanie Piotra Pogonowskiego
– Wykonujemy czynności techniczne zlecone przez Sąd Okręgowy w Warszawie – potwierdziła rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Jego markę znała cała Polska. Zbankrutował "do zera". Teraz wraca. Wojciech Morawski w Biznes Klasie
„Zgodnie z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 września 2024 r., sygn. U 4/24 – mającego moc powszechnie obowiązującą i ostatecznego w świetle art. 190 ust. 1 Konstytucji RP – powyższa Komisja nie funkcjonuje legalnie” – czytamy w oficjalnym komunikacie NBP wysłanym w poniedziałek do naszej redakcji.
„Zarząd Narodowego Banku Polskiego wyraża głębokie zaniepokojenie z powodu ponownego naruszenia zasad demokratycznego państwa prawa i niezależności banku centralnego” – przekonuje NBP.
W pierwszej połowie października, gdy Pogonowski po raz trzeci nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa, powołując się na wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego uznające prace komisji za niekonstytucyjne, komisja śledcza po zasięgnięciu opinii ekspertów prawnych, stwierdziła, że sytuacja kwalifikuje się do zastosowania środków przymusu w postaci przymusowego doprowadzenia świadka, z czym zgodził się Sąd Okręgowy w Warszawie.
Piotr Pogonowski pełnił funkcję szefa ABW od 2016 do 2020 roku. Obecnie jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, gdzie odpowiada za departamenty administracji, bezpieczeństwa oraz controllingu. W przeszłości był również dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego oraz bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy PiS w 2011 roku.
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość stosowania tego oprogramowania, ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.