Rząd na pierwszym posiedzeniu w nowym roku przyjął projekt ustawy, który zakłada zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Według dokumentu ma on wzrosnąć do kilkunastu procent w najbliższych pięciu latach. Chodzi np. o ekologiczne paliwo z organicznych materiałów odpadowych.
Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w KPRM (PAP, PAP/Radek Pietruszka)
Rząd przyjął we wtorek (7 stycznia) projekt ustawy, który zakłada zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w transporcie do 14,9 proc. do 2030 roku. Dokument ma na celu promowanie m.in. biopaliw.
Projekt ustawy określa również cele pośrednie. Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW), czyli minimalny udział energii z OZE w transporcie, ma wynieść 9,2 proc. w 2025 roku, a w latach 2026-2029 wzrosnąć do 10 proc. NCW obejmuje biokomponenty oraz inne paliwa odnawialne wykorzystywane w transporcie drogowym i kolejowym.
Różnorodność źródeł energii
Zgodnie z ustawą realizacja celu OZE będzie możliwa dzięki wykorzystaniu biokomponentów z surowców spożywczych, pastewnych, a także zaawansowanych biokomponentów z surowców odpadowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Multimilionowy biznes na ”pudełkach". To polski fenomen. Paweł Wróbel – Nice to Fit You.
Dodatkowo projekt uzupełnia katalog o ciekłe i gazowe paliwa węglowe oraz gazowe paliwa węglowe z recyklingu. Biometan, w tym bioCNG (biogaz), również będzie mógł być wykorzystywany przez pojazdy.
Projekt przewiduje, że przy realizacji NCW uwzględnione zostaną nie tylko paliwa i biopaliwa ciekłe, ale także paliwa lotnicze i żeglugowe. To poszerzenie katalogu ma na celu zwiększenie elastyczności i różnorodności źródeł energii w transporcie.