Kosiniak-Kamysz o decyzji prezydenta w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne. „Niezrozumiałe”

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podzielił się swoimi przemyśleniami na temat decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustawy mającej na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla właścicieli firm. Opisał decyzję jako katastrofalną i zagadkową, twierdząc, że będzie miała negatywny wpływ na miliony małych i średnich przedsiębiorstw.

Zdjęcie

Kosiniak Kamysz O Decyzji Prezydenta W Sprawie Skadek Na Ubezpieczenie Zdrowotne Niezrozumiae F430b09, NEWSFIN

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz / Marysia Zawada / Reporter Reklama

We wtorek kancelaria prezydenta ujawniła, że Andrzej Duda zdecydował się zawetować projekt ustawy przygotowany przez rząd, który miał na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Uzasadniając decyzję prezydenta, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka wskazała, że projekt ustawy budzi poważne obawy dotyczące sprawiedliwości społecznej i jest sprzeczny z zasadami konstytucyjnymi.

Kosiniak-Kamysz o decyzji prezydenta: „Katastrofalna i zupełnie niezrozumiała”

Temat ten został poruszony we wtorek podczas konferencji Defence24 Days w dialogu z dziennikarzami przez ministra obrony narodowej i lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ocenił on decyzję prezydenta jako „okropną i całkowicie zdumiewającą” , szczególnie w świetle zapewnień Ministerstwa Finansów, że straty poniesione w wyniku redukcji składek zostaną zrekompensowane przez budżet państwa.

Reklama

– Dziś tysiące, setki tysięcy, a nawet miliony polskich przedsiębiorców mogą czuć się głęboko zawiedzione. Kluczowa grupa, która wspiera rozwój gospodarczy Polski i zasadniczo decyduje o jej bezpieczeństwie ekonomicznym, została porzucona przez prezydenta. (…) Utrudniając to prawodawstwo, prezydent w istocie mówi „nie” małym i średnim przedsiębiorcom, rodzinom i firmom rodzinnym – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Cięcia składek na ubezpieczenie zdrowotne: ważne oświadczenie wicepremiera

Zadeklarował też wznowienie wysiłków w tym zakresie . – W imieniu PSL chcę oświadczyć, że nie ustaniemy w wysiłkach i będziemy nadal zabiegać o zmniejszenie obciążeń fiskalnych, o niższe podatki i zobowiązania fiskalne dla małych i średnich przedsiębiorstw, a w zasadzie dla polskich rodzin – zapewnił lider PSL.

W komunikacie na platformie X Kosiniak-Kamysz stwierdził: „Natychmiast po wyborze nowego prezydenta ponownie wniesiemy projekt ustawy do Sejmu. Nie pozwolimy, by zniknęła!”

Obniżkę składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców zatwierdził Sejm 4 kwietnia głosami KO, Polska 2050-TD i PSL-TD. Sprzeciwili się jej członkowie PiS, Lewicy i Razem . Konfederacja wstrzymała się od głosu. Politycy, w tym ci z Lewicy, którzy sprzeciwiali się ustawie, twierdzili, że przynosi ona korzyści przede wszystkim najbogatszym przedsiębiorcom, a jej wdrożenie stworzy lukę w budżecie służby zdrowia.

Zmiana ta wpłynęła na 2,5 mln przedsiębiorców i miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł (kwota, o którą spodziewano się zmniejszyć przychody ze składek na ubezpieczenie zdrowotne). Nowelizacja zaproponowała dwupoziomową podstawę obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców — do pewnego progu byłaby to składka ryczałtowa, a wszelkie dochody powyżej tego progu podlegałyby opłacie procentowej.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Pełczyńska-Nałęcz o kredytach mieszkaniowych: Potrzebny jest podatek od manny z nieba Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *