Kary pieniężne już spadają na właścicieli ogrodów. Zaostrzyli przepisy

Bardziej rygorystyczne przepisy skutkują zwiększonymi grzywnami dla właścicieli przydomowych ogrodów. Każdy, kto uprawia rośliny sklasyfikowane jako IGO w swoich ogrodach, poniesie koszty. Grzywny są znaczne, a przepisy przewidują kary do miliona złotych, oprócz potencjalnych wyroków więzienia do 5 lat. Na co należy uważać?

Zdjęcie

Kary Pienine Ju Spadaj Na Wacicieli Ogrodw Zaostrzyli Przepisy 50c36f5, NEWSFIN

Kary pieniężne już spadają na właścicieli ogrodów. Zaostrzyli przepisy / Zofia i Marek Bazak / Reporter Reklama

Ostatnio wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące IGO , czyli inwazyjnych gatunków obcych. Należą do nich zwierzęta, rośliny, grzyby i wszelkie inne organizmy żywe, które nie rozwijają się naturalnie w danym ekosystemie. Ich obecność może zatem zagrozić rodzimej faunie i florze danego obszaru. W związku z tym IGO podlegają surowym karom.

Czym są organizacje międzyrządowe i dlaczego stanowią zagrożenie?

IGO nie tylko zagrażają lokalnym gatunkom, konkurując o zasoby, ale także negatywnie wpływają na gospodarkę. Świadczą o tym wydatki ponoszone przez narody na całym świecie z powodu IGO. Straty spowodowane przez inwazyjne gatunki obce są znaczne.

Reklama

„Wiele krajów zmaga się z niezwykle skomplikowaną i kosztowną kwestią organizacji międzynarodowych. Na przykład roczne szkody środowiskowe wyrządzane przez gatunki obce w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, RPA, Wielkiej Brytanii, Indiach i Australii szacuje się na około 100 miliardów dolarów ”, ostrzega Główny Dyrektoriat Ochrony Środowiska.

Wybitnym przykładem IGO w Polsce jest barszcz Sosnowskiego , który został sprowadzony z Kaukazu nad Wisłę w okresie PRL jako roślina pastewna. Jednak wkrótce stało się jasne, że roślina ta rozprzestrzenia się w sposób alarmujący, a substancje w niej zawarte są wysoce szkodliwe dla skóry człowieka, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Podczas gdy Polsce udało się w znacznym stopniu kontrolować ten problem, w Rosji nadal istnieje wiele opuszczonych stanowisk barszczu, tworząc obszary, których ludzie unikają ze względu na gęsty wzrost barszczu Sosnowskiego.

Surowe kary dla organizacji międzyrządowych w ogrodach przydomowych

Lista IGO zakazanych w Polsce jest okresowo aktualizowana. Ostatnio została zmieniona o pospolite rośliny ogrodowe . Wśród nich znalazły się pistia rozetowa i apes okrągłolistny , które są ulubionymi gatunkami ozdobnymi. Pierwszy z nich jest często stosowany w obiektach wodnych, podczas gdy drugi jest powszechnie używany do ozdabiania ogrodzeń lub pergoli.

Posiadanie inwazyjnych gatunków obcych w Polsce może skutkować poważnymi karami. W zależności od charakteru przestępstwa posiadanie IGO w ogrodzie może być klasyfikowane jako wykroczenie lub przestępstwo. Najsurowsze kary dotyczą handlu gatunkami objętymi zakazem, ich transportu, posiadania ich bez zezwolenia i nieeliminowania IGO w wyznaczonym czasie.

Kary mogą wynosić od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Ponadto osoby mogą zostać ukarane, nawet jeśli działają bez wiedzy. W takich przypadkach można otrzymać grzywnę, ograniczenie wolności, a nawet do 2 lat więzienia. Kary finansowe dla IGO mogą sięgać nawet 1 000 000 zł.

Które rośliny są zakazane? [LISTA]

Inwazyjne gatunki obce są często chętnie uprawiane przez ogrodników ze względu na ich szybki wzrost, odporność na lokalne choroby i szkodniki. Często posiadają również walory estetyczne, co jest szczególnie ważne dla plantatorów. Jednak wcześniej wymienione cechy tych gatunków sprawiają, że są one wysoce inwazyjne w środowisku naturalnym.

Lista gatunków objętych zakazem jest podzielona na trzy grupy. Pierwsza obejmuje gatunki stanowiące zagrożenie dla całej Unii Europejskiej i wymagające całkowitego wytępienia. Druga obejmuje gatunki nie wymienione przez UE, ale zagrażające polskiej faunie i florze. Trzecia kategoria obejmuje gatunki obce, które już się rozmnożyły, takie jak wspomniany wcześniej barszcz Sosnowskiego.

Na liście inwazyjnych gatunków obcych, stanowiących zagrożenie dla Unii Europejskiej, znajduje się 41 roślin , w tym gatunki popularne wśród polskich ogrodników, takie jak:

  • Ajlanthus gruczołowaty,
  • kotka mesquite,
  • krokodyl alterra,
  • Mlecz amerykański
  • Niecierpek gruczołowaty,
  • Karolina Cabomba,
  • chilijska gunnera,
  • Barszcz Sosnowskiego,
  • rezystor łatkowy,
  • Chmiel japoński,
  • jaskier, wąkrota azjatycka,
  • gymnocoronis dębolistny,
  • rurkoczułkowiec amerykański,
  • wywłócznik brazylijski,
  • łojowy smok.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *