Wybór nowego papieża nastąpi podczas konklawe, które ma się rozpocząć w środę 7 maja 2025 r. Nie tylko obejmie on duchowe kierownictwo nad prawie 1,5 miliarda katolików na całym świecie, ale także będzie nadzorował Kościół katolicki. Za te obowiązki otrzyma znaczną pensję, podobnie jak kardynałowie, którzy mu pomagają. Nie jest jednak jasne, czy te środki zostaną zdeponowane na koncie papieża, ponieważ w przeszłości zdarzały się przypadki odstępstw od tej normy.
/ Damien Meyer / AFP
Głosowanie w celu wybrania nowego papieża odbędzie się w słynnej Kaplicy Sykstyńskiej , która jest obecnie zamknięta dla publiczności. Zespoły techniczne nie tylko przygotowują kaplicę do wyborów, ale także przeprowadzają dokładne inspekcje, aby upewnić się, że nie ma tam żadnych ukrytych urządzeń audiowizualnych lub podsłuchowych.
Ustalono datę konklawe. Nowy papież otrzyma pensję
Wszystko wskazuje na to, że nowy papież obejmie duchowe przywództwo nad prawie 1,5 miliarda katolików na całym świecie i będzie rządził Kościołem katolickim około połowy maja. Historycznie rzecz biorąc, żadne konklawe w ostatnim stuleciu nie trwało dłużej niż pięć dni.
Reklama
Nowy papież będzie uprawniony do wynagrodzenia za swoją rolę. Niemniej jednak nie jest pewne, czy pójdzie w ślady swojego poprzednika, papieża Franciszka, i nie zdecyduje się na otrzymywanie pensji watykańskiej .
Franciszek nie tylko odmówił przyjęcia pensji , ale także zrezygnował z luksusowych kwater — podczas 12 lat papiestwa mieszkał w Casa Santa Marta, watykańskim hotelu dla biskupów i kardynałów, a nie w Pałacu Apostolskim. Ponadto zrezygnował z letniej rezydencji w Castel Gandolfo, udostępniając ją zwiedzającym, i zamienił luksusowe limuzyny na bardziej ekonomiczne pojazdy. Co więcej, Watykan wcześniej potwierdził, że Bergoglio nigdy nie przyjmował funduszy od Kościoła przed zostaniem papieżem.
Jednak brak pensji nie oznaczał, że zmarły papież, który zmarł 21 kwietnia 2025 r. w Poniedziałek Wielkanocny, żył w ubóstwie. Według szacunków „The Catholic Talk Show” jego codzienne wydatki (wliczając podróże, ochronę, logistykę i posiłki) wynosiły około 100 000 dolarów rocznie (około 390 000 zł). Ponadto, jako głowa Kościoła katolickiego, Franciszek posiadał aktywa o wartości około 16 milionów dolarów , w tym pięć pojazdów, Pałac Apostolski, letnią rezydencję w Castel Gandolfo i Pałac Papieski w Awinionie.
Podczas konklawe zostanie wybrane imię kardynała. Ile zarobi nowy papież?
Aktywa jego poprzednika będą dostępne dla nowego papieża. Nowy papież będzie również uprawniony do wynagrodzenia za pełnienie funkcji głowy Kościoła katolickiego. Będzie to jego wybór, czy, podobnie jak Franciszek, zdecyduje się z tego zrezygnować, czy też zgromadzi osobiste zasoby finansowe podczas swojego pontyfikatu.
Watykan dysponuje znacznymi zasobami finansowymi, co pozwala mu oferować biskupowi Rzymu hojne wynagrodzenie. Wysokość pensji papieża pozostaje tajna. Według szacunków Economic Times pensja papieża wynosi około 32 000 USD (120 000 PLN) miesięcznie.
Dodatkowo, za każdy rok swojego pontyfikatu, papież będzie miał prawo do trzech monet — złotej, srebrnej i brązowej. Jednouncjowa złota moneta jest warta około 7-8 tysięcy złotych. Papieżowi nie wolno jednak sprzedawać tych monet. Po jego śmierci są one umieszczane w sakiewce i dołączane do jego trumny.
Pensja Papieża. Kardynałowie również otrzymują pensję
Współpracownicy papieża również otrzymują regularne pensje. Kardynałowie w Kurii Rzymskiej zarabiają od 5000 do 5500 euro brutto miesięcznie , wliczając świadczenia. Natomiast świeccy pracownicy administracyjni (tacy jak księgowi, archiwiści lub specjaliści IT) zarabiają od 1500 do 3000 euro brutto miesięcznie.
Ważne jest, aby zauważyć, że w 2020 r., w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, Franciszek wprowadził 10% redukcję pensji kardynałów. Miało to na celu stworzenie oszczędności w obliczu kryzysu, szczególnie ze względu na spadek liczby wizyt turystycznych w Watykanie.
Według doniesień mediów watykańskich, Stolica Apostolska przeznacza rocznie około 140 milionów euro na pensje dla blisko 4000 osób zatrudnionych w strukturach kościelnych i państwowych.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News