Od 1 stycznia 2024 roku małżeństwa osób tej samej płci stały się w Estonii legalne. Prawo weszło w życie na mocy ustawy przyjętej przez estoński parlament 20 czerwca 2023 roku i zezwala m.in. na adopcję dzieci.
Estonia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe (Adobe Stock, Евгения Трастандецка)
Minister spraw społecznych Estonii, Signe Riisalo, podkreśliła, że nowo wprowadzone regulacje kończą okres wieloletnich niejasności prawnych i zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz równości praw dla wszystkich obywateli tego kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Psychologowie pomagali nam projektować meble – Piotr Voelkel – Biznes Klasa #11
Jestem dumna z mojego kraju. Budujemy społeczeństwo, w którym prawa każdej jednostki są szanowane i ludzie mogą kochać, kogo chcą – napisała na platformie X premier Estonii Kaja Kallas, komentując czerwcową decyzję parlamentu.
Równość małżeńska w Estonii
Od 2016 roku w Estonii pary tej samej płci mają możliwość rejestrowania związków partnerskich. Nowa zmiana prawa pozwala im teraz również na zawieranie formalnych związków małżeńskich.
Zgodnie z prawem obowiązującym w Estonii, zarówno pary małżeńskie jak i związki partnerskie mają określone prawa i obowiązki. Dotyczą one głównie kwestii związanych ze świadczeniami, majątkiem, mieszkaniem oraz dziedziczeniem. Dzięki wprowadzeniu równości małżeńskiej pary jednopłciowe zyskały dodatkowo m.in. prawo do wspólnej adopcji dzieci.
Estonia jest drugim krajem w Europie Środkowowschodniej, po Słowenii, który zezwolił na małżeństwa jednopłciowe. Jest to również pierwszy kraj byłego związku radzieckiego, który podjął taką decyzję.
W Europie zawarcie takiego związku jest obecnie możliwe także w Andorze, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, na Malcie, w Holandii, Norwegii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i w Wielkiej Brytanii.