Dopłata do okularów przez pracodawcę. Jest apel o zmiany w prawie

Posłanka Marta Stożek wystosowała interpelację do ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Apeluje w niej o podwyższenie dofinansowania na okulary korekcyjne i wprowadzenie przepisów dostosowanych do aktualnych realiów rynkowych – podaje portal pulshr.pl.

Dopłata do okularów przez pracodawcę. Jest apel o zmiany w prawie (PAP, PAP/Marcin Obara)

Posłanka Marta Stożek skierowała interpelację do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, dotyczącą niewystarczającego dofinansowania na zakup okularów korekcyjnych dla pracowników.

Stożek zwraca uwagę na fakt, że pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, co obejmuje także wsparcie finansowe na zakup okularów, jeśli praca przy monitorach wymaga ich stosowania. Problem ten, jak podkreśla posłanka, jest zaniedbywany od lat przez kolejne rządy – podaje pulshr.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z jakich możliwości finansowania możesz skorzystać w mBanku na start?

Refundacja okularów przez pracodawcę

Portal przypomina, że od 17 maja 2023 roku obowiązują nowe przepisy wynikające z rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi. Zgodnie z nimi, pracodawcy są zobowiązani do refundacji kosztów okularów lub soczewek kontaktowych, jeśli wyniki badań profilaktycznych wykażą potrzebę ich użycia w pracy. Wcześniej refundacja szkieł kontaktowych budziła wątpliwości, gdyż nie była wyraźnie wskazana w przepisach.

Problemem pozostaje jednak wysokość dofinansowania, które nie jest jasno określone w rozporządzeniu. Pracodawca może samodzielnie ustalać zasady i kwoty refundacji w regulaminie wewnętrznym firmy. Marta Stożek zauważa, że w wielu przypadkach pracownicy otrzymują kwoty rzędu 250–450 złotych, co w dzisiejszych realiach rynkowych jest niewystarczające.

Z interpelacji wynika, że posłanka otrzymała sygnały od pracowników, że dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych jest zbyt niskie i przyznawane zbyt rzadko. Jedna z pracownic zgłosiła, że zapłaciła prawie 900 złotych za nowe okulary, a otrzymała jedynie 140 złotych dofinansowania od pracodawcy.

Wobec takich kosztów, dofinansowanie na poziomie 140 złotych jest niewystarczające i nie odzwierciedla faktycznych wydatków ponoszonych przez pracowników – pisze w interpelacji Stożek.

W związku z tym posłanka proponuje wprowadzenie minimalnej kwoty dofinansowania, która wynosiłaby co najmniej 50 procent kosztów zakupu okularów korekcyjnych, lub przynajmniej 500 złotych. Jak wskazuje Stożek, w niektórych zakładach pracy już funkcjonuje taki model wsparcia, co pokazuje, że jego szersze wdrożenie jest możliwe.

Stożek podnosi także kwestię częstotliwości wymiany okularów przez pracowników. Obecne przepisy umożliwiają refundację raz na kilka lat, co w jej opinii jest niewystarczające, zwłaszcza w przypadku osób, u których wada wzroku szybko się pogłębia. „Należy rozważyć zmianę przepisów, które pozwalałyby na częstszą wymianę okularów, szczególnie dla pracowników narażonych na szybkie pogłębianie wady wzroku” – zauważa posłanka.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *