Cła Donalda Trumpa mają wpłynąć na sektor motoryzacyjny w wielu krajach na całym świecie, jednak analitycy przewidują, że najpoważniejsze reperkusje odczuje Słowacja, południowy sąsiad Polski, często nazywany „Detroit Europy”. Kraj ten jest liderem w produkcji samochodów na mieszkańca w porównaniu z innymi.
/ VLADIMIR SIMICEK / AFP
2 kwietnia prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wprowadzi 25-procentowe cła na wszystkie importowane samochody osobowe i lekkie ciężarówki wjeżdżające do Stanów Zjednoczonych. Ekonomiści Inga Fechner i Rico Luman z ING, których ocenę przytacza CNBC, podkreślają, że Słowacja poniesie ciężar tych ceł w odniesieniu do ogólnej wielkości eksportu do USA.
Słowacja stanie w obliczu ceł Trumpa: „Detroit Europy” obawia się przyszłych konsekwencji
Słowacja jest motoryzacyjną potęgą . Przy populacji liczącej zaledwie 5,4 miliona, przewiduje się, że produkcja samochodów osiągnie prawie milion sztuk w 2024 roku. Znaczna część eksportu Słowacji do Stanów Zjednoczonych składa się z samochodów i części samochodowych – według ING liczba ta przekracza 73%. W 2023 roku wartość eksportu samochodów i części samochodowych ze Słowacji do USA osiągnęła 4 miliardy euro, co plasuje kraj na trzecim miejscu w Europie, ex aequo ze Szwecją. Lokalny przemysł motoryzacyjny zapewnia bezpośrednie zatrudnienie ponad 250 000 osób.
Reklama
Na Słowacji znajdują się fabryki największych marek motoryzacyjnych : Volkswagen, Kia, Peugeot Citroën, Jaguar Land Rover i Volvo (ta ostatnia planuje do 2026 r. utworzyć w regionie wschodnim kraju neutralną dla klimatu fabrykę pojazdów elektrycznych).
Czy firmy motoryzacyjne zaczną przenosić swoją działalność ze Słowacji?
W komentarzu dla CNBC Rico Luman z ING zauważa, że eksport pojazdów ze Słowacji do USA gwałtownie wzrósł w ostatnich tygodniach, ponieważ producenci spieszyli się, aby „wyprzedzić” wprowadzenie taryf Donalda Trumpa. Podczas gdy sytuacja prawdopodobnie ustabilizuje się po ogłoszeniu taryf, ekspert ostrzega, że istnieje potencjał, aby firmy działające na Słowacji zaczęły przenosić produkcję do Stanów Zjednoczonych.
Jednocześnie ekonomista podkreśla, że Słowacja utrzymuje przewagę konkurencyjną dzięki stosunkowo niskim kosztom produkcji – płace na Słowacji są znacznie niższe niż w Niemczech. Uważa, że korporacje takie jak Volkswagen będą dążyć do utrzymania wysokiego wykorzystania swoich słowackich fabryk, szczególnie w przypadku modeli z silnikami spalinowymi. W związku z tym bariery w działalności eksportowej mogą mieć wpływ na produkcję motoryzacyjną w innych regionach Europy.
Poważny wpływ taryf Trumpa na słowacką gospodarkę jest tematem dyskusji nie tylko wśród ekonomistów, ale także polityków. Słowacka minister gospodarki Denisa Saková wskazała, że jej kraj będzie jednym z trzech państw członkowskich UE najbardziej dotkniętych taryfami.
/ Robert Nemeti / AFP
Denisa Saková również wyraziła optymizm co do zdecydowanej reakcji Wspólnoty w sprawie taryf celnych Trumpa, podkreślając, że komisarz UE ds. handlu, Słowak Maroš Šefčovič , odegra kluczową rolę w jej sformułowaniu i negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce.