Czy UE szykuje poważną zmianę w obliczaniu deficytu? Polska od dawna jest za

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poparła inicjatywę Polski, aby zwolnić wydatki na obronę z oceny deficytów i długów, jak stwierdził wiceminister finansów Paweł Karbownik w wywiadzie dla PAP. Wspomniał, że zamierzają osiągnąć porozumienie w tej sprawie podczas prezydencji Polski w UE. Zdjęcie

Czy Ue Szykuje Powan Zmian W Obliczaniu Deficytu Polska Od Dawna Jest Za 91c89a4, NEWSFIN

Mówi się, że Ursula von der Leyen popiera postulaty Polski. / AFP Reklama

W piątek 14 lutego Ursula von der Leyen zadeklarowała zamiar zaproponowania tzw. klauzuli ucieczki , która pozwala na złagodzenie przepisów nakazujących państwom UE utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3 procent PKB. Klauzula ta była wcześniej aktywowana podczas wydarzeń takich jak pandemia Covid-19. To zwolnienie umożliwi krajom inwestowanie w obronę bez konieczności cięć w innych obszarach budżetu.

Ocena deficytu i długu. Polska opowiada się za wykluczeniem wydatków na obronę

Wiceminister finansów Paweł Karbownik poinformował PAP, że w czasie polskiej prezydencji w Radzie UE zgłoszono propozycję wyłączenia wydatków związanych z inwestycjami obronnymi z kalkulacji deficytu i długu.

Reklama

„Dotyczy to nie tylko sprzętu, ale także rekrutacji nowego personelu, na przykład do obsługi tego sprzętu, a także zakładania zakładów produkujących amunicję, między innymi. Inicjatywa ta została przedstawiona przez ministra (finansów) Andrzeja Domańskiego w styczniu i jest przedmiotem dyskusji z Komisją Europejską i państwami członkowskimi od kilku miesięcy” – zauważył Karbownik.

Propozycja Polski wymaga poparcia państw członkowskich

Wyraził, że postrzega uwagi von der Leyen jako poparcie dla polskiej inicjatywy. „Jestem bardzo zadowolony, że przewodnicząca ją poparła” – podkreślił. Według Karbownika, prace przygotowawcze, które Polska „pielęgnowała” przez wiele miesięcy, zaczynają przynosić rezultaty, ponieważ zarówno prezydent Francji Emmanuel Macron, jak i kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyrazili podobne nastroje.

Podkreślił również, że kolejnym krokiem będzie dyskusja szefów ministerstw finansów UE na temat wdrożenia tych zmian. Zauważył, że wizja von der Leyen odbiega od podejścia Polski, co będzie wymagało dalszego dialogu w UE.

„Wolelibyśmy […] sformalizować to w bardziej ustrukturyzowany sposób , podczas gdy Komisja Europejska wydaje się skłaniać ku bardziej elastycznemu podejściu, które dawałoby jej większą swobodę. […] Chcielibyśmy, aby to zostało udokumentowane, co oznacza, że naszym celem jest ustanowienie formalnego kodeksu. Obecnie trwają nad tym prace” – wyjaśnił Karbownik, dodając, że polska propozycja będzie musiała uzyskać poparcie państw członkowskich w Radzie.

Pierwsze dyskusje na ten temat zaplanowano na przyszłą środę (19 lutego). Wiceminister zauważył, że Polska ma nadzieję sfinalizować porozumienie w tej sprawie w trakcie swojej prezydencji, „najpóźniej do czerwca”.

Niemcy popierają wykluczenie wydatków na obronę z oceny deficytu i długu

W zeszłym tygodniu w Brukseli szef Pentagonu Pete Hegseth przypomniał o sugestii prezydenta USA Donalda Trumpa, aby zwiększyć wydatki obronne NATO do 5% PKB.

Olaf Scholz, zaraz po szczycie w Paryżu, oświadczył, że Europa jest gotowa „przeznaczyć co najmniej 2 procent” swojego PKB na obronę. „Jesteśmy gotowi przeznaczyć co najmniej 2 procent naszego PKB […] na przyszłość europejskiej obrony” – przekazał reporterom. „Jeśli kraje europejskie zwiększą swoje wydatki, Niemcy będą opowiadać się za tym, aby wydatki te nie były wliczane do obliczania deficytu budżetowego Europy” – wspomniał kanclerz Niemiec w poniedziałek, 17 lutego.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”. Zasiłek pogrzebowy wzrośnie, ale dopiero w przyszłym roku Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *