Chiny opracowały nową broń mikrofalową, która generuje impulsy porównywalne z wybuchem jądrowym. Jest także zdolna unieruchamiać drony i satelity oraz technologię śledzenia konstelacji Starlink – informuje Asia Times.
Chiny opracowały nową broń. Będzie unieruchamiać drony. Na zdjęciu Xi Jinping przywódca Chin (GETTY, Bloomberg)
Nowa broń mikrofalowa, opracowana przez Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych w Changsha, korzysta z technologii transmisji fazowej, pozwalającej na precyzyjne skupienie energii i jednoczesne atakowanie wielu celów.
Dzięki wykorzystaniu kompaktowych silników cieplnych Stirlinga urządzenie efektywnie przekształca energię cieplną w mechaniczną, osiągając wydajność operacyjną na poziomie 96,6 proc. Podczas testów udowodniono, że broń jest zdolna do zakłócania systemów elektronicznych w dronach, satelitach i samolotach wojskowych bez powodowania fizycznych uszkodzeń.
Broń HPM wpisuje się w strategię Chin, która ma przeciwdziałać wzrastającej obecności amerykańskiej broni mikrofalowej w regionie Indo-Pacyfiku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Będziemy żyli 120 lat? "Małymi kroczkami musimy dożyć przełomu"
Chińska technologia śledzenia Starlinków
Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Lotnictwa i Astronautyki w Nankinie opracowali nowy algorytm pozwalający na namierzanie amerykańskiej konstelacji satelitów Starlink. Symulacje komputerowe sugerują, że za pomocą 99 chińskich satelitów, możliwe jest zbliżenie się do 1400 Starlinków w ciągu zaledwie 12 godzin.
Technologia ta wykorzystuje algorytmy inspirowane strategią polowań wielorybów, co ma umożliwić precyzyjne śledzenie obiektów wyposażonych w zaawansowane systemy, takie jak lasery i urządzenia rozpoznawcze.
Satelity Starlink, należące do firmy SpaceX, mają kluczowe znaczenie dla operacji wojskowych Ukrainy, umożliwiając koordynację działań w czasie rzeczywistym. Sieć ta obejmuje obecnie ponad 6700 satelitów, a Pentagon postrzega ją jako strategiczny atut.
Prace nad bronią mikrofalową i technologiami kosmicznymi wpisują się w szerszą rywalizację między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Amerykański program Replicator, mający na celu stworzenie tysiąca jednorazowych dronów do walk powietrznych, morskich i lądowych, jest odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z chińską potęgą technologiczną.