W obliczu napięć geopolitycznych i wyzwań bezpieczeństwa w Europie, holenderskie Ministerstwo Obrony przedstawiło strategię mającą na celu zwiększenie liczby personelu wojskowego, w tym żołnierzy, rezerwistów i personelu cywilnego, z obecnych 76 000 do 100 000 do 2030 roku, z długoterminowym celem osiągnięcia 200 000. Rozpoczęto również kompleksową inicjatywę rekrutacyjną.
/ ANP MAG / AFP
Inicjatywa o nazwie „Czas na obronę” ma na celu obalenie przekonania, że służba wojskowa to wyłącznie wysiłek fizyczny i zachęca do rozważenia ról wykraczających poza piechotę, w tym stanowisk technicznych, medycznych, logistycznych i informatycznych. Zorganizowano również specjalne wieczory informacyjne dla rodziców potencjalnych kandydatów.
Ponadto wojsko nawiązuje kontakt z byłymi żołnierzami, proponując im powrót do służby , oferując lepsze warunki i bezpieczeństwo zatrudnienia. Podejmowane są również działania mające na celu stworzenie programów szkoleniowych dla uczniów szkół zawodowych oraz rozszerzenie kryteriów kwalifikacyjnych, w tym dla osób z alergiami lub zaburzeniami widzenia barw.
Reklama
Holandia przygotowuje się na „wydarzenie wojenne”
Jednocześnie trwają rozmowy z Holenderskimi Kolejami (NS) na temat zakupu 24 wycofanych z eksploatacji wagonów kolejowych , które do 2026 roku zostaną przekształcone w mobilne szpitale wojskowe, jak donoszą „De Volkskrant” i „Algemeen Dagblad”. Przedsięwzięcie to jest częścią szerszej współpracy między wojskowymi i cywilnymi firmami transportowymi w zakresie logistyki dostaw sprzętu wojskowego, sprzętu i żywności, skierowanych głównie do Europy Wschodniej.
„Naszym celem jest przygotowanie się na ewentualność wojny . Te operacje logistyczne muszą zostać przetestowane już teraz” – oświadczył generał brygady Henny Bouman.
Niedawno Ministerstwo Obrony Narodowej sfinalizowało również partnerstwo z największą linią lotniczą kraju, KLM , w ramach którego linia będzie dostarczać rezerwistów do obsługi samolotów bojowych. Ministerstwo podkreśliło, że bez aktywnego udziału społeczności i sektora prywatnego realizacja planów rozbudowy sił zbrojnych nie będzie możliwa.
Wymagana obsługa JavaScript w przeglądarce. Polsat News