Od września wypłacanie świadczenia 800 plus oraz „Dobry Start” są połączone z obowiązkiem edukacji w polskiej szkole dla dzieci z Ukrainy. Tymczasem ZUS przekazał, że w 2024 r. od stycznia do lipca świadczenie 800 plus wypłacono prawie 247 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy.
Liczba beneficjentów z Ukrainy spada (East News, Pawel Wodzynski)
ZUS poinformował, że w całym 2022 roku świadczenie wychowawcze zostało wypłacone dla 514,4 tysięcy dzieci, a w 2023 roku – dla 322,7 tysięcy. W okresie od stycznia do lipca 2024 roku świadczenie przyznano 246,8 tysiącom dzieci.
Od 1 września 2024 roku wypłata świadczeń 800 plus i Dobry Start dla uczniów ukraińskich jest uzależniona od obowiązku edukacji w polskiej szkole, obejmującej przedszkolne przygotowanie, szkołę podstawową oraz szkoły ponadpodstawowe. Wyjątek stanowią uczniowie klas najwyższych w szkołach ukraińskiego systemu edukacji, którzy mogą ukończyć edukację online w roku szkolnym 2024/2025.
Minister edukacji Barbara Nowacka podała, że według szacunków i rozmów z samorządami, w nowym roku szkolnym dodatkowo 30-40 tysięcy ukraińskich uczniów rozpocznie naukę w polskich szkołach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Polacy o decyzji rządu
Mniej wniosków o 800 plus
Od 1 września weszły w życie nowe zasady przyznawania świadczenia 800 plus. Kluczowym kryterium stało się to, czy dzieci uczęszczają do szkoły w Polsce. Oznacza to, że rodzice z Ukrainy, składając wniosek o to świadczenie, muszą wpisać, do jakiej szkoły chodzi dziecko. Podane dane zweryfikuje System Informacji Oświatowej.
Powiązanie 800 plus z obowiązkiem szkolnym już wywołało efekt. Część rodziców z Ukrainy wycofała wnioski o wypłatę świadczenia.
Liczby są dosłownie z wczoraj. Okazuje się, że jeśli porównany dane od początku roku do dzisiaj, to na uczniów ukraińskich pobieranych jest 36 tysięcy mniej zasiłków 800 plus. Wiążę to z wprowadzeniem obowiązku szkolnego (także dla dzieci z Ukrainy – przyp. red.) i połączeniem go z 800 plus – poinformowała 30 sierpnia w TVN24 wiceministra edukacji Joanna Mucha.
– Jakaś część rodziców ukraińskich wycofała się z pobierania 800 plus, co jest o tyle zaskakujące, że liczba dzieci ukraińskich wzrosła w tym samym czasie o 10,5 tysiąca. To są głównie chłopcy w wieku 16-17 lat. Mam wrażenie, że ich rodzice obawiają się poboru do wojska, w związku z tym postanowili, że wyjadą z Ukrainy – dodała członkini rządu.