Inwestorzy nie czekają na sygnał. Fed pod presją Wall Street

W piątek rano nastroje na rynkach były wyraźnie bardziej pozytywne. Azjatyckie giełdy rosły, a Nikkei 225 przekroczył 40 000 pkt, zyskując 1,6 proc. Dolar osiągnął najniższy poziom od marca 2022 roku, a inwestorzy coraz bardziej odważnie stawiają na obniżki stóp procentowych w USA. Rynki zwracają uwagę także na negocjacje handlowe oraz sytuację geopolityczną.

Zdjęcie

Inwestorzy Nie Czekaj Na Sygna Fed Pod Presj Wall Street 8e77300, NEWSFIN

Azja rośnie, dolar słabnie. Rynki grają na obniżki stóp w USA (zdj. ilustracyjne) /Seung-il Ryu/NurPhoto /AFP Reklama

W piątek (27.06) rano, azjatyccy inwestorzy zaczęli zakupy, korzystając z mieszanki pozytywnych informacji: utrzymującego się rozejmu na Bliskim Wschodzie, rosnącego prawdopodobieństwa obniżek stóp procentowych w USA oraz sygnałów możliwego przełomu w negocjacjach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jak informuje agencja AFP, dolar pozostaje pod presją, a indeksy giełdowe na całym świecie notują wzrosty.

Reklama

Azja na fali, Nasdaq bije rekord

Trzy główne indeksy na Wall Street zakończyły czwartkową sesję z solidnymi wzrostami. Zgodnie z informacjami AFP, Nasdaq osiągnął historyczny rekord, a S&P 500 zbliżył się do nowego szczytu. Ten pozytywny nastrój przeniósł się do Azji. W Tokio Nikkei 225 wzrósł o 1,6 proc., przekraczając psychologiczną barierę 40 000 punktów po raz pierwszy od stycznia. Rynki w Hongkongu, Szanghaju, Sydney i Singapurze również odnotowały zyski.

Z danych AFP wynika, że głównym motorem wzrostów są oczekiwania dotyczące łagodzenia polityki monetarnej w USA. Rynek coraz mocniej wycenia obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Impulsem do tego były słowa prezydenta Joe Bidena, który ogłosił, że ma kandydatów na następcę obecnego szefa Fed Jerome’a Powella, którego kadencja kończy się w przyszłym roku. Jak podaje AFP, ogłoszenie nazwiska może nastąpić już we wrześniu.

W czwartek (26.06) opublikowano również słabsze dane z gospodarki USA. PKB za pierwszy kwartał zostało zrewidowane w dół, a wzrost konsumpcji był wolniejszy niż przewidywano.

Z informacji Bloomberga wynika, że inwestorzy oczekują obecnie co najmniej dwóch obniżek stóp w tym roku, a niektórzy przewidują nawet trzecią. Jerome Powell, który wcześniej opierał się naciskom ze strony Białego Domu, w tym tygodniu zaprezentował łagodniejszy ton podczas przesłuchania w Kongresie. Również inni przedstawiciele Fed sygnalizują większą otwartość na dostosowanie polityki.

Dolar w odwrocie, ropa w górę

Oczekiwania na obniżkę stóp procentowych osłabiły dolara. Zgodnie z informacjami AFP, indeks, który mierzy jego siłę względem głównych walut, osiągnął najniższy poziom od marca 2022 roku. Chociaż w piątek amerykańska waluta nieznacznie się umocniła, nadal pozostaje pod presją.

Azjatyckie rynki rozpoczęły dzień na plusie. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 1,6 proc. do 40 215 pkt, a hongkoński Hang Seng zyskał 0,3 proc. Szanghajski Composite lekko wzrósł o 0,1 proc. Na rynku walut euro utrzymuje stabilność wobec dolara (1,1702 USD), funt delikatnie umocniony (1,3738 USD), a dolar wyceniany jest na 144,34 jena. Ropa Brent kosztuje 68,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *