Intel popadł w niełaskę inwestorów. Jego akcje na nowojorskiej giełdzie przed godz. 17 polskiego czasu traciły blisko 28 procent. Wszystko przez zapowiedzi redukcji etatów sięgającej aż 15 proc. kadry i miliardowych oszczędności. Tymczasem w ubiegłym roku koncern zapowiadał wielką inwestycję w Polsce, co może rodzić pytania o jej przyszłość.
/123RF/PICSEL
Akcje Intela, amerykańskiego koncernu technologicznego, mocno traciły w piątek popołudniu polskiego czasu. Około godz. 16.46 (ok. 10.46 czasu nowojorskiego) były wyceniane 21,02 dolarów. Traciły o tej godzinie ponad 27,6 procent.
Intel ogłasza wielką redukcję zatrudnienia
Spółka traciła już wczoraj w handlu posesyjnym po pierwszej reakcji inwestorów na zapowiedzi spółki. Chodzi o znaczącą redukcję zatrudnienia. Koncern planuje zwolnić ok. 15 proc. załogi. Obecnie firma zatrudnia ponad 100 tys. ludzi na całym świecie. Zwolnienia mają objąć ok. 17,5 tys. osób – podaje Reuters.
Reklama
Grupowe zwolnienia mają pozwolić Intelowi na oszczędności rzędu 10 mld dolarów w 2025 roku.
O planach Intela informowała przed ich ogłoszeniem agencja Bloomberg. Oficjalna zapowiedź zaowocowała niemal natychmiastową przeceną akcji amerykańskiego giganta. Rynek zareagował także na kiepskie wyniki finansowe spółki.
W piątek niepokój inwestorów w USA
Przypomnijmy: w czwartek po zakończeniu sesji na Wall Street wyniki opublikowały trzy liczące się amerykańskie spółki z sektora technologicznego (Apple, Amazon i Intel). Apple wypadł nieźle, a Amazon rozczarował, podobnie jak Intel.
W drugim kwartale 2024 roku przychody spółki wyniosły 12,83 miliarda dolarów wobec oczekiwanych 12,94 miliardów dolarów. Z oświadczenia firmy wynika, że przychody Intela spadły o 1 proc. rok do roku. Spółka odnotowała stratę netto w wysokości 1,61 miliarda dolarów, czyli 38 centów na akcję. W drugim kwartale 2023 roku Intel tym czasem mógł się pochwalić zyskiem netto w wysokości 1,48 mld dolarów – wskazuje CNBC.
W czwartek spółka poinformowała także, że rezygnuje z planów wypłacenia dywidendy w ostatnim kwartale roku. Firma przedstawiła również prognozy przychodów w III kw., które są słabsze od dotychczasowych szacunków rynku. prognozuje również przychody w trzecim kwartale poniżej szacunków rynku.
W piątek jeszcze przed otwarciem notowań na giełdzie w USA rynek wykazywał duży niepokój. Kontrakty na Wall Street spadały w reakcji na słabe dane z amerykańskiej gospodarki, ale także na wyniki kwartalne spółek. O godz. 16.37 polskiego czasu (10.46 w Nowym Jorku) indeks S&P 500 tracił 2,3 proc., indeks Dow Jones 1,92 proc., a Nasdaq – 2,9 procent.
Co z inwestycją Intela w Polsce?
Już doniesienia Bloomberga przed oficjalnym komunikatem spółki zaowocowały niepokojem o losy inwestycji w Polsce. Przypomnijmy: już w ubiegłym roku Intel ogłosił, że planuje zainwestować 4,6 mld dol. w zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękini koło Wrocławia. Amerykańska spółka planuje tam stworzyć nawet 2 tys. miejsc pracy.
Nastroje uspokaja jednak Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), jak opisywaliśmy w Interii. Agencja „nie widzi żadnych zagrożeń dla planowanej przez Intel realizacji inwestycji pod Wrocławiem” – stwierdził rzecznik prasowy PAIH Marcin Graczyk, pytany o medialne doniesienia na temat planowanych przez Intel masowych zwolnień.
– Nie widzimy żadnych zagrożeń dla zapowiedzianej inwestycji Intela pod Wrocławiem. Jesteśmy jest w dobrym, bieżącym kontakcie z inwestorem i nie widzimy żadnych zmian w planowanej realizacji – dodał.
Przekazano teren pod inwestycję koncernu
Dodatkowo w czwartek 1 sierpnia przekazano plac budowy firmie, która ma przygotować teren pod inwestycję firmy Intel. Teren jest uzbrajany. Zarządzający legnicką Specjalną Strefa Ekonomiczną zapewniają, że prace przygotowawcze do realizacji budowy zakładu Intela odbywają się zgodnie z uzgodnionym wcześniej harmonogramem.
Prace obejmą wyrównanie terenu o powierzchni ok. 50 ha oraz budowę zbiornika, pełniącego funkcję retencyjną wód deszczowych dla obiektów budowlanych – poinformowano. Dodajmy, że w miejscu, gdzie Intel planuje inwestycję, powstaje Park Przemysłowy Miękinia-Środa Śląska (Legnicka Strefa Ekonomiczna).
Zakład testowania półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem ma być największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną w historii Polski. Dodajmy, że to niejedyna planowana inwestycja Intela w tej części Europy. Amerykański gigant zapowiedział wybudowanie fabryki także pod Magdeburgiem w Niemczech.