Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uchwaliła w poniedziałek dwa rozporządzenia mające na celu usprawnienie dostępu do zasiłków macierzyńskich i pogrzebowych dla kobiet, które doświadczyły straty dziecka. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie uciążliwych wymogów. „Państwo powinno w tych czasach wspierać, a nie stawiać bariery” – stwierdza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
/ Łukasz Gdak/East News / East News
W Polsce poronienia zdarzają się nawet w 20% potwierdzonych ciąż, dotykając około 30 000 kobiet . Obecnie przepisy stanowią, że kobiety muszą znać płeć dziecka, aby kwalifikować się do zasiłku macierzyńskiego po poronieniu. Minister Rodziny znosi ten przepis.
Świadczenia macierzyńskie po poronieniu bez konieczności podawania płci dziecka
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała w poniedziałek dwa rozporządzenia, które ułatwiają kobietom, które poroniły, dostęp do zasiłków macierzyńskich i pogrzebowych :
„Ostatnią rzeczą, na której powinna skupiać się kobieta po stracie dziecka, są formalności. Dlatego zmieniamy przepisy – państwo powinno im w takich chwilach pomagać, a nie przeszkadzać” – podkreśla szefowa Ministerstwa Rodziny.
Reklama
Nowe przepisy wprowadzają specjalne zaświadczenie lekarskie potwierdzające urodzenie martwego dziecka, wydawane na podstawie dokumentacji medycznej lub położniczej. Zaświadczenie to umożliwi pacjentce otrzymanie zasiłku macierzyńskiego lub pogrzebowego po poronieniu. Będzie ono wydawane niezależnie od czasu trwania ciąży przez specjalistę lub lekarza położnika i ginekologa. Dodatkowo, do otrzymania zasiłku pogrzebowego wymagany będzie akt zgonu.
Wcześniej przepisy pozbawiały kobiety prawa do skróconego urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego, jeśli nie określiły jeszcze płci dziecka . Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przypomina, że ustalenie płci po poronieniu przed 16. tygodniem ciąży jest często niepraktyczne bez kosztownych badań DNA, które nie zawsze dają jednoznaczne wyniki i nie są refundowane z ubezpieczenia. Koszt takich badań może wahać się od 400 do 700 zł.
Równe prawa do urlopu macierzyńskiego po stracie dziecka
Przepisy przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyrównują prawa matek dzieci martwo urodzonych i oferują im wsparcie, którego często im odmawiano:
„ To oznacza koniec absurdu , który od dawna stwarzał dodatkowe przeszkody dla kobiet w jednym z najtrudniejszych okresów ich życia” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny.
Przeczytaj w Interii: Spodziewasz się dziecka? Przemyśl swój urlop. Możesz stracić ponad 10 000 zł w ciągu roku.
Ministerstwo podkreśla ponadto, że „ państwo nie może być źródłem cierpienia – powinno udzielać wsparcia ”. Przepisy zostały opracowane przez Zespół ds. Wypracowywania Rozwiązań Wsparcia Rodziców w Sytuacjach Poronienia i Śmierci Dziecka Krótko Po Urodzeniu, powołany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.
Na forum zaprezentowano rozwiązania zaproponowane przez ministerstwo, instytucje publiczne i organizacje non-profit. Przepisy wejdą w życie 14 dni po ich opublikowaniu.
Po poronieniu kobiecie przysługuje skrócony urlop macierzyński . Przysługuje jej osiem tygodni urlopu macierzyńskiego , kompensowanego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Urlop ten przysługuje również kobiecie, której dziecko zmarło przed ósmym tygodniem życia. W przypadku poronienia może również zostać przyznany pełny zasiłek pogrzebowy, ale przysługuje on tylko w przypadku pochówku nienarodzonego dziecka.