W 2024 roku Toruń odwiedziło 2,487 mln turystów, co stanowi rekord z 2019 roku. Większość z nich stanowili obywatele Polski, ale dane z miasta wskazują na rosnącą liczbę turystów zagranicznych, w tym z Japonii.
/ 123RF/PICSEL
Jak podaje Centrum Informacji Turystycznej w Toruniu, w 2024 r. miasto przyciągnęło 2,487 mln turystów, z czego 92,3% stanowili Polacy. Wśród turystów zagranicznych najliczniejsi byli Niemcy (32,7%), a następnie Anglicy (26,9%).
Przeczytaj także: Czy turyści w Zakopanem będą zwolnieni z opłat lokalnych? Zapadło ważne orzeczenie
Do Torunia przyjeżdżają turyści m.in. z Czech i Japonii.
Czesi zajęli trzecie miejsce wśród zagranicznych turystów odwiedzających Toruń, stanowiąc 7,7% ogółu. W porównaniu z rokiem 2023 liczba odwiedzających z Czech wzrosła o 2,7%. W ostatnich latach region Pomorza stał się dość popularny wśród naszych sąsiadów, a obszar Trójmiasta jest stosunkowo blisko Torunia. Podróż z Gdańska zajmuje mniej niż dwie godziny. Japońscy turyści również wykazują zainteresowanie Toruniem, przy czym w 2024 r. 5,8% odwiedzających pochodziło z Japonii, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 6,3% w 2023 r. Według „Faktu” stolica województwa kujawsko-pomorskiego może przyciągnąć japońskich turystów ze względu na anime „O ruchach ziemi”, które opiera się na mandze o tym samym tytule i jest inspirowane postacią Mikołaja Kopernika.
Reklama
Przeczytaj także: Coraz większa niechęć turystów do USA. Eksperci przypisują to wpływowi polityki Trumpa
W Toruniu działają japońskie firmy
Ponadto Toruń nawiązał dalsze powiązania z Japonią. Miasto jest częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a japońskie firmy Sohbi Craft Poland i Yusen Logistic działają w powiecie toruńskim od kilku lat. Niedawno japońscy ambasadorzy w Polsce, w tym Akio Miyajima i obecny ambasador Akira Kono, odwiedzili miasto, aby omówić potencjalne strategie promocyjne dla specjalnej strefy w celu przyciągnięcia japońskich firm.
Raport z Centrum Informacji Turystycznej w Toruniu wskazuje, że większość turystów przyjeżdża samochodem, prawdopodobnie ze względu na ograniczoną sieć PKP i długi czas podróży. Na przykład podróż pociągiem Intercity z Gdańska do Torunia trwa ponad trzy godziny. Z Warszawy trwa od dwóch do dwóch godzin i czterdziestu minut (z przesiadką), podczas gdy podróż z Krakowa może zająć od pięciu do nawet dziewięciu godzin. Możliwe, że ulepszone połączenia kolejowe mogą doprowadzić do wzrostu zainteresowania zarówno turystów krajowych, jak i zagranicznych.