Sejm przyjął projekt ustawy, który opóźnia wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych o trzy miesiące, przesuwając datę rozpoczęcia na 1 października 2025 r. Ustawa przewiduje przesunięcie daty wejścia w życie nowych taryf z 1 lipca 2025 r. Projekt ustawy poparło łącznie 416 posłów, nikt nie wyraził sprzeciwu, a 16 wstrzymało się od głosu.
/ Karol Porwich/East News / East News
Proponowana nowelizacja ustawy o ochronie konsumentów energii, która obejmuje trzymiesięczne opóźnienie do 1 października 2025 r. dla nowych taryf za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, została zatwierdzona przez rząd w zeszłym tygodniu. Została ona rozpatrzona podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych w środę, gdzie posłowie zaakceptowali proponowane poprawki.
Czy ceny prądu spadną tej jesieni?
Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, podkreślił, że proponowane regulacje ułatwią obniżenie cen energii elektrycznej w ramach obecnych taryf. „W praktyce klienci odczują zmiany w taryfach w czwartym kwartale po wygaśnięciu ceny maksymalnej, co sprawi, że zakres obniżki taryf będzie znaczący (…) Trendy rynkowe wskazują na spadkową trajektorię” – zauważył.
Reklama
Wspomniał, że hurtowe ceny energii już teraz wynoszą 400-500 zł za MWh. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska opóźnienie we wdrażaniu nowych taryf pozwoli firmom energetycznym lepiej „uwzględnić” obniżki na rynku , co ostatecznie powinno przynieść korzyści gospodarstwom domowym.
Projekt ustawy proponuje odroczenie rozpoczęcia stosowania zmienionych taryf za energię elektryczną do 1 października tego roku. Obecne przepisy wymagają, aby sprzedawcy z urzędu składali wnioski do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zmiany taryf do 30 kwietnia, a zmiany te mają wejść w życie 1 lipca. Poprawka wydłuży termin składania wniosków taryfowych do 31 lipca.
„Na bieżąco monitorujemy sytuację na rynku energii”
Ministerstwo Klimatu w uzasadnieniu podkreśliło, że obecne ceny hurtowe energii elektrycznej wynoszą ok. 400-500 zł/MWh, a zmiany regulacyjne pozwolą na dokładniejsze odzwierciedlenie obecnych warunków rynkowych w kalkulacjach taryfowych . Ministerstwo przewiduje również, że ceny w nowych taryfach obowiązujących od 1 października 2025 r. będą znacznie niższe od obecnych stawek , których średnia wynosi ok. 622,8 zł/MWh.
„Podjęliśmy działania mające na celu ochronę polskich rodzin przed rosnącymi cenami energii elektrycznej i będziemy nadal uważnie monitorować rynek energii. Ceny na rynku hurtowym systematycznie spadają. Opóźniamy wdrożenie nowych taryf, aby obniżki cen hurtowych wpłynęły również na stawki końcowe ” – stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana na stronie internetowej ministerstwa.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gospodarstwa domowe mają prawo do zamrożenia cen prądu na poziomie 500 zł do końca września 2025 r. Rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przedłużenia zamrożenia cen.