Lokaty to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania w Polsce. Jeśli chodzi o rynkową ofertę na początku nowego roku, oszczędzający wciąż mogą liczyć na co najmniej kilka ofert o oprocentowaniu wyższym niż poziom inflacji. Są też produkty dające procent zbliżony do poziomu wzrostu cen. Sprawdzamy, jakie banki oferują najwyżej oprocentowane lokaty w styczniu 2024 roku.
/123RF/PICSEL
W nowym roku zadbam o finanse i zacznę oszczędzać pieniądze – to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych Polaków. Jak opisywaliśmy na łamach Interii, chociaż poziomem oszczędności nadal odstajemy od zamożniejszych państw, to na przestrzeni lat kapitał odłożony przez mieszkańców Polski jest coraz większy.
Najczęściej oszczędności odkładamy w gotówce – wynika z najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” autorstwa Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej i Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Ta forma oszczędzania nie przynosi jednak żadnych odsetek. Osoby, które chcą zabezpieczyć kapitał, ale jednocześnie otrzymać procent, decydują się na inne formy oszczędzania. Najpopularniejszą z nich są lokaty. Pod koniec roku korzystało z nich prawie 40 proc. gospodarstw domowych w Polsce – wskazują autorzy raportu.
Reklama
Na początku stycznia 2024 roku na osoby, które chcą założyć lokatę, czeka dobra informacja. Na rynku jest sporo ofert z oprocentowaniem wyższym niż wynosi najnowszy odczyt wskaźnika inflacji. Jest też sporo ofert z procentem zbliżonym do tego poziomu. Przypomnijmy, że inflacja w Polsce w grudniu 2023 roku wyniosła 6,1 proc. w ujęciu rocznym, zgodnie ze wstępnym odczytem Głównego Urzędu Statystycznego.
Lokaty bankowe w styczniu 2024 roku. Ranking
Jakie banki oferują oprocentowanie wyższe niż inflacja? Przedstawiamy listę najwyżej oprocentowanych lokat i warunki, jakie trzeba spełnić, żeby je założyć. W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, warunki dotyczące posiadania konta w danym banku oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów.
Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Były one aktualne na 4 stycznia 2024 roku. 20 lokat z najwyższym oprocentowaniem przedstawiamy w tabeli poniżej.
/
Tabela uwzględnia jedynie lokaty, które można swobodnie założyć. Na rynku jest jeszcze kilka produktów, które mają stosunkowo wysokie oprocentowanie, ale przy których trzeba spełniać dodatkowe warunki, poza często wymaganym posiadaniem podstawowego konta. To np. „Lokata Urodzinowa” Banku Millennium. Można z niej skorzystać jedynie w ciągu 30 dni od dnia urodzin. Obecne oprocentowanie tej 1-miesięcznej lokaty w skali roku wynosi 6 procent.
Z kolei żeby założyć oprocentowaną na 6,5 proc. w skali roku lokatę w Citi Handlowym trzeba być z kolei klientem bankowości premium, co jest dostępne tylko dla osób posiadających saldo bankowe o wartości co najmniej 400 tys. złotych. W Toyota Banku z lokaty Moto z dodatkowym oprocentowaniem – łącznie 6,5 proc. w skali roku – mogą natomiast skorzystać tylko osoby, które posiadają w tym banku kredyt na samochód.
Najlepsze lokaty na rynku. Oferta na styczeń 2024 roku
Spośród lokat, do założenia których wystarczy mieć podstawowy rachunek bankowy – a w kilku przypadkach nawet on nie jest konieczny – najlepsze oprocentowanie oferują trzy lokaty powitalne. Są one przeznaczone tylko dla nowych klientów. Chodzi o oferty Banku Nowego, Nest Banku i VeloBanku.
Najwyżej oprocentowana lokata, którą mogą założyć także dotychczasowi klienci banku, to lokata Plus na 6 miesięcy w Toyota Bank.
Trzy banki – BFF, Inbank oraz VeloBank mają z kolei w swojej ofercie lokaty, które można założyć nawet bez otwierania konta w danej instytucji.
Ofertą, która wyróżnia się na tle innych, jest „Lokata 5 Plus” z Volkswagen Banku. To lokata na co najmniej rok. Odsetki z niej wypłacane są co kwartał. Od pozostałych lokat odróżnia ją też to, że ma oprocentowanie zmienne. Obecna oferta – 6,5 proc. w skali roku – obowiązuje do końca kwartalnego okresu rozliczeniowego.
Martyna Maciuch