Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które może być niezwykle pomocne w sytuacji, kiedy nasza choroba się wydłuża i jednocześnie wyczerpaliśmy limit zwolnienia chorobowego. Pieniądze mogą więc realnie przyczynić się do tego, że chora osoba będzie mogła odzyskać zdolność do pracy. Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? Odpowiadamy również na pytanie, jak długo przysługuje świadczenie rehabilitacyjne.
/123RF/PICSEL
Co to jest zasiłek rehabilitacyjny?
Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które przyznawane jest ubezpieczonym, a którym wyczerpało się prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Jednocześnie taka osoba w dalszym ciągu musi być niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Zasiłek rehabilitacyjny przysługuje takiej osobie przez okres niezbędny do przywrócenia tych zdolności. Decyzję o przyznaniu zasiłku podejmuje ZUS na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika. Jeżeli było postępowanie odwoławcze, to decyzja powstaje na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ZUS.
Reklama
Kto może dostać zasiłek rehabilitacyjny? Ten otrzyma osoba ubezpieczona, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym jako pracownik. Liczy się także umowa agencyjna, umowa zlecenia albo inna umowy o świadczenie usług. Zasiłek rehabilitacyjny otrzyma także osoba, która wykonuje pracę nakładczą, prowadzi pozarolniczą działalność, członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych oraz osoba pracująca odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, gdy odbywa karę pozbawienia wolności lub jest tymczasowo aresztowana. Świadczenie trafi też do duchownych i osób odbywających służbę zastępczą.
Zasiłek rehabilitacyjny otrzyma także osoba, która już po zakończeniu chorobowego ubiegała się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale lekarz orzecznik ZUS uznał, że stan jej zdrowia rokuje odzyskanie zdolności do pracy i w związku z tym wystarczające będzie przyznanie jej tego świadczenia, a nie renty.
Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?
Wysokość zasiłku rehabilitacyjnego to kilka wariantów. Świadczenie przysługuje w wysokości 90% podstawy wymiaru zasiłku przez okres pierwszych 3 miesięcy. Natomiast za pozostały okres osoba ubezpieczona otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. To z kolei stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy albo za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia.
Zasiłek rehabilitacyjny w wysokości 100% jest wypłacany wtedy, gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. W takim wypadku wymagane oraz konieczne jest jednak zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi ciążę.
Jak długo przysługuje zasiłek rehabilitacyjny?
Zasiłek rehabilitacyjny może być przyznany na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy. Świadczenie może być przyznane jednorazowo lub w częściach. To lekarz orzecznik decyduje, wydając orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na konkretny okres. Co w sytuacji, kiedy nie powróciliśmy do pełni zdrowia? Jeśli jest on krótszy niż 12 miesięcy, a choroba nie ustąpiła, można złożyć wniosek o kontynuację świadczenia.
Komu nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? To nie trafi do osób uprawnionych do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia. Jeśli nie otrzymałeś zasiłku rehabilitacyjnego, a uważasz, że ci się należy, możesz wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia, kiedy je otrzymałeś. Sprzeciw ten może być wniesiony pisemnie lub ustnie do protokołu.
Przeczytaj również:
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych? Jak go dostać?
Wkrótce nowe świadczenie rodzicielskie. 1000 zł miesięcznie bez sprawdzania dochodów
Ważne świadczenie wzrośnie o 100 proc. Rząd przyjął projekt ustawy