Jeśli należysz do osób, które lubią myć okna, z pewnością zaliczasz się do mniejszości. Jest to czynność niezbędna, ale jednocześnie męcząca i przede wszystkim czasochłonna. Zwłaszcza, jeśli masz sporo okien, które szybko się brudzą, możesz rozważyć zlecenie tego zadania firmie.
/123RF/PICSEL
Od czego zależy koszt mycia okien?
Ceny mycia okien mogą się zasadniczo różnić. Przede wszystkim, istotna jest lokalizacja. W dużych miastach ceny bywają znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach, nie bez znaczenia jest również województwo.
Kolejną kwestią jest rodzaj okien. Najtańsze są usługi mycia okien jednoskrzydłowych; droższe są dwuskrzydłowe, balkonowe i dachowe. Im większy rozmiar okna, tym też wyższy koszt jego umycia. Istotnym elementem ceny jest również to, czy w grę wchodzi mycie szyb i ram, czy także parapetów.
W przypadku okien ubrudzonych w sposób umiarkowany (“zwyczajnie”), nie musimy spodziewać się dodatkowych kosztów. Ale jeśli w grę wchodzi mycie poremontowe, np. z pozostałości farb, klejów czy innych poważniejszych zanieczyszczeń, należy liczyć się z wyższą wyceną.
Reklama
Przykładowe ceny mycia okien
Decydując się na zlecenie mycia okien w naszym domu komuś innemu, mamy do wyboru firmy oraz osoby sprzątające ogłaszające się np. na lokalnych grupach. W przypadku firm możemy liczyć na wystawienie rachunku i faktur, w tym drugim przypadku rozliczenie odbywa się “z ręki do ręki”.
W zależności od wymienionych wyżej czynników, orientacyjne ceny mycia okien prezentują się następująco:
● Okno jednoskrzydłowe: od 30 do 40 zł
● Okno dwuskrzydłowe i balkonowe: od 45 do 60 zł
● Mycie okien z zewnątrz przy oszklonych elewacjach (istotne dla firm i osób zarządzających budynkami): od 20 do 40 zł za m kw.
Mycie okien na własną rękę vs. firma sprzątająca
Zlecenie mycia okien firmie sprzątającej wiąże się z pewnymi kosztami, ale ma też wiele zalet. Przede wszystkim, jest to oszczędność czasu. Nie musisz poświęcać swoich wolnych od pracy godzin na żmudne sprzątanie.
Co więcej, firmy sprzątające dysponują profesjonalnym sprzętem i środkami czystości, co gwarantuje umycie okien bardzo dokładnie i bez irytujących smug.
Zlecenie mycia okien, szczególnie, jeśli znajdują się one wysoko, jest również bardziej bezpieczne. Pracownicy firm sprzątających mają odpowiednie doświadczenie i zabezpieczenia umożliwiające im efektywną pracę. Co ważne, posiadają również ubezpieczenie OC.
W tym miejscu warto wspomnieć, że jeśli zlecamy mycie okien komuś prywatnemu nieprowadzącemu działalności, możemy narażać się na konsekwencje prawne, w szczególności, jeśli wydarzy się wypadek. Praca “na czarno” jest nielegalna i nie powinna być akceptowana.
Może umyć samemu?
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne umycie swoich okien, zainwestuj w dobre (ale niekoniecznie drogie) narzędzia. Na rynku dostępne są specjalne ściereczki, które wystarczy zwilżyć wodą, aby cieszyć się przejrzystą szybą bez smug. Do mycia okien świetnie sprawdza się płyn do mycia naczyń i ocet. Niektórzy doceniają również myjki parowe i zwykłe gumowe “ściągaczki”.
Podsumowując, wybór zależy od twoich preferencji, czasu i budżetu. Pamiętaj, aby odpowiednio omówić warunki współpracy, a w szczególności, co obejmuje usługa i jak formalnie będzie przebiegało rozliczenie.
KO