Na nowych polskich osiedlach trudno znaleźć niegdyś wszechobecne trzepaki, małe warzywniaki, ale i magle. Czy nadal można oddać tekstylia do magla i ile to kosztuje?
/United Archives/Rösner / mauritius images via AFP/ 123 Picsel RF /
Co to jest magiel?
Magiel, czy też inaczej prasowalnica, to urządzenie składające się z długich walców, którymi można w efektywny sposób wyprasować nawet bardzo duże tekstylia, takie jak obrusy, ręczniki, prześcieradła czy pościel.
Niegdyś magle napędzane były siłą ludzkich mięśni – obracając korbą, obracało się jednocześnie ciężkimi walcami. Nowoczesne maglownice zasilane są prądem.
Niegdyś do magla oddawało się regularnie pranie – gospodynie domowe nosiły do zakładu z maglem świeżo wyprane pranie i odbierały równo poskładane i pachnące tekstylia. Przed maglowaniem można było dodatkowo wykrochmalić pranie, czyli przed suszeniem poddać je działaniu rozrobionej mąki i skrobi.
Reklama
W efekcie wykrochmalone i wymaglowane tkaniny były sztywne, gładkie i pozbawione najmniejszych zagnieceń.
Obecnie ta praktyka jest coraz rzadsza, ponieważ magle znikają z polskich osiedli. Jednak nadal można korzystać z dobrodziejstw maglownicy – w dużych pralniach, a nawet… w domu.
Ile kosztuje magiel i gdzie oddać pranie do magla?
W wielu polskich miastach funkcjonują pralnie, które w swoim cenniku mają usługi maglowania, a nawet krochmalenia prania.
Cena maglowania zazwyczaj uzależniona jest od kilogramów oddawanych tekstyliów. Maglowanie pościeli to koszt ok. 15 zł za kilogram. Odrobinę droższe może być maglowanie ubrań, np. z lnu – 19 zł za kilogram.
Oprócz dużych miast, magle funkcjonują nadal również w małych miejscowościach, chociaż faktycznie nie są już tak powszechne, jak kiedyś. Nie wszystkie też mają swoją stronę w internecie, więc szukając ich, warto sięgnąć do bardziej „analogowych” źródeł, jak np. tablica ogłoszeniowa w lokalnym urzędzie.
A może maglownica domowa?
Jeśli chcesz cieszyć się wymaglowanym praniem na co dzień, możesz zastanowić się nad zakupem domowej maglownicy. Jednak musisz liczyć się z faktem, że nie jest to małe urządzenie. Z pewnością nie da się go schować czy złożyć, więc sprawdzi się jedynie, jeśli dysponujesz np. pralnią lub większym pomieszczeniem gospodarczym.
Barierą może być także cena. Profesjonalne, przemysłowe maglownice kosztują kilkanaście tysięcy złotych, jednak można znaleźć również mniejsze urządzenia – za kilka tysięcy złotych. Jeśli mówimy o maglownicach ręcznych, dostępne są rozwiązania za kilkaset złotych.
Wygodniejszą i znacznie mniejszą alternatywą dla maglownicy jest parownica, która w domowych warunkach sprawdza się doskonale. Ceny takich urządzeń zaczyna się od kilkuset złotych, jeśli jednak myślimy o parownicy o dużej mocy, powinniśmy przygotować się na wydatek ok. 2 tys. złotych.
KO