Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Oprócz sprzętu musisz zapłacić też za usługę

Klimatyzacja w domu przestała być nieosiągalnym marzeniem. Wiele osób coraz częściej decyduje się na tego typu inwestycję zwłaszcza latem, gdy upał za oknem potrafi być nieznośny. Dobierając odpowiedni sprzęt, zauważalnie poprawi się nasz komfort, ale oczywiście nie ma nic za darmo. Korzystanie z klimatyzacji wiąże się ze sporymi kosztami zakupu, instalacji oraz użytkowania. Ile kosztuje klimatyzacja w domu i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Zdjęcie

Ile Kosztuje Klimatyzacja W Domu Oproacutecz Sprzętu Musisz Zapłacić Też Za Usługę 3999c87, NEWSFIN

Klimatyzacja w domu to inwestycja, która wiąże się z niemałym wydatkiem. Ile kosztuje? /123RF/PICSEL

Reklama

Jaką klimatyzację do domu wybrać?

Przed decyzją o tym, jaki klimatyzator do domu lub mieszkania kupić, warto poznać dostępne możliwości. Klimatyzatory do domu dzielą się na cztery najbardziej ogólne typy. To:

  • klimatyzatory monoblokowe – to urządzenia charakteryzujące się przede wszystkim jednoczęściową budową, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Do odprowadzania powietrza poza mieszkanie służy specjalna rura, podłączona do otworu wentylacyjnego lub wyprowadzona poprzez otwór w ścianie.
  • klimatyzatory split – to urządzenia składające się z jednostki wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, która montowana jest na zewnątrz budynku.
  • klimatyzatory multi-split – to urządzenia, które działają na podobnej zasadzie co klimatyzatory typu split z tą różnicą, że do sprężarki można podłączyć więcej parowników. Oznacza to, że klimatyzacja będzie mogła być zamontowana w kilku pomieszczeniach.
  • klimatyzatory kompaktowe – to urządzenia, które mają skraplacz i parownik w jednej obudowie. Ogrzane powietrze jest usuwane za pomocą rury wyprowadzonej na zewnątrz pomieszczenia. Jednocześnie z zewnątrz pobierane jest cieplejsze powietrze.

Najpopularniejszym typem klimatyzatorów w Polsce są modele split. Na drugim miejscu są klimatyzatory typu multi-split i klimatyzatory kompaktowe. Mniej popularne są klimatyzatory monoblokowe.

Jak dobrać moc klimatyzacji do domu?

O wyborze klimatyzatora do domu decyduje przede wszystkim jego moc. Aby wiedzieć, jaki klimatyzator wybrać do domu lub mieszkania, należy wykonać łatwe obliczenia. Wzór wygląda następująco:

Powierzchnia pomieszczenia [m2] X 100 = niezbędna moc w watach.

Przy obliczeniach powinniśmy wziąć pod uwagę także:

  • usytuowanie pomieszczenia (piętro, parter, poddasze),
  • izolację pomieszczenia (stropy i ściany),
  • wielkość i rozmieszczenie okien,
  • zyski ciepła wytwarzane przez urządzenia i osoby w danym pomieszaniu.

W internecie dostępne są również specjalne kalkulatory, za pomocą których można obliczyć preferowaną moc klimatyzatora w danym pomieszczeniu.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu? Ceny klimatyzatorów

Na koszt instalacji klimatyzacji w domu składa się przede wszystkim cena urządzenia. Koszt klimatyzatora zależy między innymi od typu i mocy urządzenia, a także wielkości instalacji oraz miejsca montażu.

Najtańsze na rynku są klimatyzatory przenośne. Ich koszt wynosi od 1000 do 2500 złotych. Charakteryzują się one jednak niską wydajnością. Znacznie lepszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split. W tym przypadku cena zależy od mocy chłodzenia:

  • 3,5 kW – od 1500 do 2500 złotych;
  • 5 kW – od 3000 do 6000 złotych;
  • 7 kW – od 4500 do 9000 złotych i więcej.

W przypadku klimatyzatorów typu multi-split orientacyjne ceny wyglądają następująco:

  • 5 kW – od 4000 do 8500 złotych;
  • 8 kW – od 8000 do 12000 złotych;
  • 11 kW – od 8500 do 15000 złotych.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu?

Montaż typowej instalacji składającej się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej kosztuje od 1500 do 2000 złotych. Ostateczna cena może być wyższa i zależy od kilku czynników. Dotyczy to:

  • wielkości instalacji,
  • typu urządzenia,
  • odległości między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną,
  • miejsca montażu.

Cena montażu klimatyzacji uwzględnia także zakup przewodów doprowadzających zasilanie i innych akcesoriów. Zdarza się, że instalacja wymaga kucia ścian lub maskowania niektórych elementów. Prace te również znajdą odzwierciedlenie w budżecie.

Zobacz także:

Naukowcy opracowali niezwykłą farbę. Jest tak biała, że zastąpi klimatyzację

Polacy pożyczają szybko i często. Kwoty mogą zaskakiwać

Dodatkowa opłata za bilety PKP. Tylko oni nie muszą płacić

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: podupadła fabryka, która dostała drugie życie

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *