Ekopożyczka z banku. Czy kredyt na panele słoneczne się opłaca?

Ekopożyczka na pompę ciepła lub fotowoltaikę to jeden ze sposobów na sfinansowanie inwestycji zmierzających do zapewnienia niezależności energetycznej. Ekologiczne rozwiązania często są tańsze w utrzymaniu i pozwalają na ich instalację na preferencyjnych warunkach. Rozwiązań, na jakie pozwala ekopożyczka, jest naprawdę wiele. Kto może się ubiegać o ekopożyczkę i na jakie cele można przeznaczyć takie dofinansowanie? Zdjęcie

Ekopozyczka Z Banku Czy Kredyt Na Panele Sloneczne Sie Oplaca 59cf7c6, NEWSFIN

Ekopożyczka z banku na fotowoltaikę. Czy to się opłaca? /123RF/PICSEL Reklama

Czym jest ekopożyczka?

Ekopożyczka to kredyt gotówkowy dedykowany przedsiębiorcom i osobom prywatnym, którzy potrzebują środków na sfinansowanie inwestycji związanych z ochroną środowiska naturalnego. Dzięki ekopożyczce można zainwestować w energooszczędne rozwiązania dla domu, a także pozyskać ekologiczny środek transportu, w tym rower lub hulajnogę elektryczną.

Obecnie ekopożyczki udzielane są przez większość banków w Polsce. Tego typu rozwiązanie mają w swojej ofercie m.in. BNP Paribas, ING Bank Śląski, Bank Pekao S.A., mBank, Bank Credit Agricole, Santander Bank Polska, BOŚ Bank, PKO Bank Polski oraz Alior Bank. W większości przypadków pożyczka ekologiczna wiąże się z atrakcyjnym oprocentowaniem oraz innymi korzystnymi warunkami.

Reklama

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ekopożyczkę?

Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów i pożyczek komercyjnych, o ekopożyczkę może ubiegać się każda osoba, która posiada stałe źródło dochodu. Osoba, która chciałaby się ubiegać o pożyczkę ekologiczną musi wypełnić odpowiedni wniosek, przedstawić dokumenty potwierdzające źródło dochodów, a także zadeklarować cel, na jaki zostaną przeznaczone pożyczone środki.

W przypadku instalacji fotowoltaicznej konieczne jest przedstawienie dowodów zakupu paneli i inwertera, a także posiadanie faktury na uruchomienie instalacji. Z kolei zaciągnięcie ekopożyczki, której celem jest termomodernizacja budynku, wiąże się z koniecznością dostarczenia do banku projektu całej inwestycji.

Na co można przeznaczyć ekopożyczkę?

Rozwiązań, które wspierają środowisko, jest bardzo wiele, dlatego ekopożyczka to w tej chwili bardzo popularny produkt bankowy. Z pozyskanych środków można sfinansować praktycznie wszystko, co służy obniżeniu emisji spalin i gazów cieplarnianych, ograniczeniu zużycia energii, a także zwiększeniu ilości energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

W związku z tym ekopożyczkę można przeznaczyć na m.in.:

  • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych,
  • zakup i montaż kolektorów słonecznych,
  • docieplenie budynku mieszkalnego,
  • zakup i montaż pompy ciepła,
  • montaż instalacji przyłączy wodociągowych i gazowych.

To jednak nie wszystkie cele, które mogą być sfinansowane z pożyczki ekologicznej. Ekopożyczkę można wykorzystać również na zakup samochodu, motoru lub skutera elektrycznego, zakup energooszczędnego sprzętu AGD, a nawet instalację energooszczędnego oświetlenia.

Czy ekopożyczka się opłaca?

Ekopożyczka to propozycja dla osób, które planują przeprowadzić duże inwestycje w zakresie energooszczędnych rozwiązań i tym samym zamierzają ograniczyć wydatki na energię elektryczną. Ponadto w większości przypadków ekopożyczka jest przyznawana na preferencyjnych warunkach, a nierzadko można skorzystać ze specjalnych dotacji do pożyczki ekologicznej.

Ważne zmiany w rządowym programie Mój Prąd. Można dostać nawet 58 tys. zł

Zamontował fotowoltaikę, zobaczył 8 tys. zł na rachunku za prąd. Operator tłumaczy dlaczego

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *