Dostałeś wiadomość o wstrzymanej paczce? Możesz stracić pieniądze

Dostałeś wiadomość SMS z informacją o tym, że twoja paczka nie zostanie dostarczona? CERT Polska ostrzega przed klasycznym oszustwem w okresie świąt Bożego Narodzenia. „Cyberprzestępcy doskonale wykorzystują nasz pośpiech i nieuwagę” – wyjaśnia Iwona Prószyńska ekspertka NASK z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury. Wystarczy znać kilka zasad, a pieniądze będą bezpieczne. Zdjęcie

Dostales Wiadomosc O Wstrzymanej Paczce Mozesz Stracic Pieniadze 5dc8a7f, NEWSFIN

Polacy dostają wiadomości o paczkach, to oszustwo (zdj. ilustracyjne) /123RF/PICSEL Reklama

Boże Narodzenie to okres, gdy oszuści wykorzystują panujący pęd i starają się sięgnąć po oszczędności Polaków. To właśnie w okresie przedświątecznym policja prowadzi specjalne kampanie informacyjne dotyczące schematów działania złodziei, a banki wydają komunikaty ostrzegające przed fałszywymi mailami. Niezmiennie jednym z najpopularniejszych oszustw w tym czasie jest tzw. oszustwo paczkowe. 

Reklama

Uważaj, jeśli dostałeś SMS z informacją o wstrzymanej paczce

Od połowy listopada do samych świąt Polacy kupują więcej. Budżety domowe uszczuplane są bowiem nie tylko przez rachunki i zakupy, ale także przez zakup prezentów świątecznych. Zakupy stacjonarne powoli tracą na znaczeniu, gdyż Polacy z wielką chęcią wybierają możliwość internetowego kupna przedmiotów z dostawą do domu. Generuje to wzmożony ruch w firmach kurierskich, a ilość dokonywanych przez klientów zakupów wykorzystują oszuści. 

W okresie przedświątecznym bardzo popularne jest tzw. oszustwo paczkowe. Schemat działania jest modyfikowany, jednak cel zawsze jest ten sam: wywołać lęk, iż zamówiony prezent nie dojdzie na czas z powodu małego problemu.  

Polacy w listopadzie i grudniu masowo wręcz otrzymują SMS-y o tym, że zamówiona przez nich paczka nie dotrze. W wiadomości pojawia się informacja, że paczka została wstrzymana ze względu na niedopłatę, która często wynosi zaledwie kilka groszy. Drugim sposobem jest wskazywanie, iż kwota należna za dostawę kurierską nie została uiszczona i konieczna jest dopłata. Adresaci takich wiadomości SMS muszą uważać, gdyż nadawcą komunikatu nie jest sklep, ani kurier, a cyberprzestępcy. 

Święta to żniwa dla oszustów

Informacje na temat wysokiej aktywności oszustów w okresie przedświątecznym potwierdzają eksperci z CERT Polska. Wiadomości SMS trafiają do kolejnych Polaków, a złodzieje wywierają presję i wywołują u ofiar realny lęk przed wstrzymaniem paczki i brakiem dostarczenia jej jeszcze przed Wigilią.

„Oszustwa paczkowe są szczególnie popularne wśród oszustów w okresie przedświątecznym, kiedy większość z nas intensywnie korzysta z usług firm kurierskich. Cyberprzestępcy doskonale wykorzystują nasz pośpiech i nieuwagę, podszywając się pod te firmy, by wyłudzić np. dane logowania do bankowości, a tym samym ukraść nasze pieniądze”  – wyjaśniła Iwona Prószyńska ekspertka NASK z Centrum Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury cytowana przez portal dlahandlu.pl. 

Kilka zasad uchroni twoje pieniądze

CERT Polska na X publikuje w okresie przedświątecznym specjalną serię cyberporad. Jedna z nich wskazuje, że poziom bezpieczeństwa swoich danych i oszczędności można podnieść poprzez nie odkładanie aktualizacji systemu operacyjnego w komputerze i telefonie. Kwestia ta jest tak istotna, iż eksperci wskazują, że „jeżeli telefon przestał otrzymywać aktualizacje, poważnie rozważ jego zmianę”. 

Innymi zasadami, jakimi powinni kierować się Polacy, jest to, by nie logować się na komputerach służbowych do prywatnych skrzynek pocztowych oraz nie pozwalać dzieciom na używanie służbowego sprzętu. Dodatkowo warto stosować długie hasła, które mają powyżej 14 znaków. Kluczowe jest również pamiętanie o tym, że presja czasu nie jest korzystna dla bezpieczeństwa danych i oszczędności.

„Czas na ostatnie zakupy online? Nawet, gdy działasz w pośpiechu, zawsze weryfikuj domenę, na której wpisujesz wrażliwe dane, np. login i hasło czy dane do płatności. Pamiętaj, że domena to wytłuszczona nazwa w pasku adresu, zawierająca się pomiędzy https:// a kolejnym znakiem /.” – wyjaśnia CERT Polska w kolejnej poradzie.

Rozwiń

Agata Jaroszewska

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *