Kolekcjonowanie monet może być nie tylko pomysłem na nowe hobby, ale także sposobem na zarobek. Sprawdź, jakie ceny monet funkcjonują na rynku i jak możesz na nich zarobić. Okazuje się, że stworzenie własnej kolekcji może przynieść całkiem spory zysk.
/ Arkadiusz Ziolek /East News
Najprostszym sposobem na przekonanie się, jakie ceny monet funkcjonują na rynku, jest sprawdzenie aukcji. Z roku na rok licytowane wartości biją kolejne rekordy. Przekonaj się, od czego zależy sukces i zysk w przypadku numizmatyki. Czy wiesz, na jakich monetach można zarobić?
Co decyduje o cenie monety? Kryteria wartości w numizmatyce
Nie tylko wiek monety stanowi o jej wartości. Pierwszym kryterium, o którym warto wspomnieć, jest jej stan zachowania. Największe ceny osiągają egzemplarze dobrze zachowane i niezniszczone. Stan monety bezpośrednio wpływa na jej koszt.
Kolejnym aspektem jest nakład, czyli liczba wybitych monet. Im jest mniejszy, tym większy stopień rzadkości danego egzemplarza. Tym samym wzrasta jego wartość kolekcjonerska.
Reklama
Kolekcjonerzy zwracają również uwagę na walory estetyczne oraz wartość historyczną danej monety. Na cenę wpływa to, z jakiego kruszcu została wykonana, oraz jaka jest jej waga. Wysoką cenę będą miały monety zrobione z metali szlachetnych, jak złoto, srebro, platyna czy pallad. Warto też pamiętać, że w przypadku monet rzadkich, ostateczna wartość może przewyższyć cenę kruszcu, z którego została wybita.
O cenie, podobnie jak w przypadku innych produktów na rynku, decyduje też popyt. Niezależnie od stopnia rzadkości czy wartości, niektóre monety cieszą się większym zainteresowaniem niż inne. Z tego powodu w wielu przypadkach może być ciężko oszacować cenę, z którą będziemy musieli się liczyć.
Te monety są poszukiwane przez kolekcjonerów. Trendy w numizmatyce
Polscy kolekcjonerzy zainteresowani są głównie monetami polskimi i związanymi z Polską. Znajdą się jednak fani monet niemieckich, czy z innych krajów europejskich. Niszą, o której warto wspomnieć, są również monety wybite w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy z kolei interesują się monetami bulionowymi, czyli takimi, których wartość wynika z kruszcu, z którego zostały wykonane.
Sporą popularnością cieszą się monety z okresu istnienia II Rzeczpospolitej. Za najdroższy i najrzadszy egzemplarz uznaje się wybitą w 1932 roku monetę pięciozłotową, która charakteryzuje się na rewersie wizerunkiem uskrzydlonej Nike. Jej cena waha się od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy złotych. Innym cennym i wartym uwagi okazem jest również moneta pięciozłotowa, ale z 1930 roku. Nazywana jest potocznie „Głębokim Sztandarem”.
W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się monety z czasów PRL-u. Niestety nie tak prosto jest na nich zarobić. Okazy kolekcjonerskie z tego okresu są bardzo rzadkie, a ich cena może mocno zależeć od stanu, w jakich były zachowane. Do najcenniejszych egzemplarzy zalicza się:
- dziesięciogroszówkę z 1973, bez znaku mennicy,
- złotówkę z 1957 roku, w menniczym stanie zachowania,
- pięciozłotówkę z wizerunkiem Rybaka z 1958 roku z szeroką ósemką w roczniku,
- monety okolicznościowe z 1985 roku,
- próbne monety, szczególnie próby niklowe.
/Wessex News Agency /materiały prasowe
Najdroższe polskie monety kolekcjonerskie
Dość specjalistyczną dziedziną numizmatyki jest zbieranie monet średniowiecznych i wczesnośredniowiecznych, pochodzących z czasów panowania Władysława Jagiełły, Zygmunta I Starego czy Stefana Batorego albo wybijanych przez Zakon Krzyżacki.
Najczęściej wybiera się je ze względu na rzadkość. Niektórzy decydują się na zbieranie z tego okresu określonego rodzaju numizmatów, na przykład dukatów, szelągów czy denarów.
To właśnie te monety mają na rynku numizmatycznym największą wartość kolekcjonerską oraz historyczną. Ich cena może osiągać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ich odszukanie i kolekcjonowanie będzie od nas wymagać sporego zakresu wiedzy numizmatycznej oraz historycznej.