Nawet do siedmiu tysięcy pracowników może zostać zwolnionych przez Microsoft – informuje amerykański CNBC. Redukcja etatów ma objąć wszystkie regiony i zespoły, a jej przyczyny nie są związane z wynikami finansowymi firmy. Czy grupowe zwolnienia mogą także dotknąć oddziały w Polsce? W naszym kraju Microsoft zatrudnia kilkaset osób.
/ARKADIUSZ ZIOLEK/East News /East News
To nie pierwszy raz, gdy Microsoft planuje znaczące cięcia etatów. Koncern już w 2023 roku zwolnił 10 tys. pracowników. Tym razem to restrukturyzacja, której celem jest zwiększenie proporcji inżynierów w stosunku do menedżerów w firmie.
Zwolnienia grupowe w Microsoft
Amerykański koncern nie pierwszy raz przymierza się do zwolnień. Tym razem gigant uzasadnia swoją decyzję rozległą restrukturyzacją, mającą na celu uproszczenie struktur zarządzania:
Reklama
„Kontynuujemy wdrażanie zmian organizacyjnych niezbędnych do przygotowania firmy na sukces na dynamicznie zmieniającym się rynku” – powiedział rzecznik Microsoftu w oświadczeniu dla CNBC.
Rzecznik podkreśla, że decyzja o zwolnieniach grupowych nie jest związana z wynikami finansowymi spółki. W IV kwartale 2024 roku Microsoft mógł się pochwalić zyskiem netto w wysokości blisko 26 mln dolarów, co przekroczyło oczekiwania analityków.
Microsoft zwalnia także w LinkedIn i Xboxie
Spółka informuje, że redukcja etatów dotknie różnych działów i poziomów organizacji, a także wszystkich regionów działalności koncernu. Głównie chodzi o działy bezpieczeństwa, sprzedaży oraz chmur obliczeniowych, a także platform LinkedIn i Xbox.
Zwolnienia mają w szczególności objąć menedżerów oraz osoby, które nie zajmują się bezpośrednio kodowaniem, co ma na celu zachowanie równowagi pomiędzy liczbą inżynierów a menedżerami w firmie.
Zwolnienia w Microsoft także w Polsce?
Microsoft zatrudnia na całym świecie 228 tysięcy osób, w tym ponad 360 w Polsce, m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. To pracownicy głównej siedziby Microsoftu odpowiedzialnej za działania marketingowe i sprzedaż, ale także centra rozwoju i innowacji w innych dużych miastach w Polsce. Firma nie ujawnia, jaka będzie skala zwolnień w poszczególnych regionach.
Na zwolnionych czeka pakiet odpraw oraz program przekwalifikowania ze szczególnym uwzględnieniem AI i cyberbezpieczeństwa. To właśnie sztuczna inteligencja ma w przyszłości zyskać ogromne znaczenie dla gigantów technologicznych. Microsoft zapowiada, że tylko w tym roku na rozwój infrastruktury AI zamierza przeznaczyć do 80 mld dolarów.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL