„Zawsze istnieje możliwość zrobienia czegoś więcej i lepiej” – stwierdza Dariusz Jańczyk, dyrektor techniczny łódzkiej Manufaktury, akcentując, że zielona transformacja centrum handlowego to proces bez końca. W kompleksie od dłuższego czasu wprowadzane są nowatorskie rozwiązania proekologiczne – od farmy fotowoltaicznej, przez inteligentne systemy zarządzania energią, aż po zazielenianie przestrzeni. Jakie trudności towarzyszyły tym inwestycjom i czy ekologia może współistnieć z ekonomią?
/materiały promocyjne
Centra handlowe na całym świecie coraz częściej przyjmują rozwiązania proekologiczne, zarówno z powodów wizerunkowych, jak i finansowych. Optymalizacja zużycia energii, korzystanie z odnawialnych źródeł oraz inteligentne systemy zarządzania budynkami stają się standardem. Jakie konkretne trendy i technologie są aktualnie najważniejsze dla obiektów takich jak Manufaktura?
Dariusz Jańczyk, dyrektor techniczny Manufaktury: Proekologiczne inicjatywy Manufaktury od lat są kluczowym elementem naszej strategii środowiskowej, której głównym celem jest stopniowe zmniejszanie wpływu Manufaktury na środowisko naturalne. Filarami naszej strategii, opartej na najnowszych trendach i technologiach, są: inwestycje w odnawialne źródła energii, innowacje w systemach BMS (Building Management System) oraz HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), modernizacja systemów oświetleniowych, a także zakup zielonej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (ze świadectwami pochodzenia), pozyskiwanie certyfikatów dla obiektu (np. BREEAM) oraz świadectw efektywności energetycznej realizowanych inwestycji, mądra gospodarka odpadami i recykling, a ostatnio również plany zazieleniania terenu rynku Manufaktury o powierzchni prawie 3ha.
Wzrastające ceny energii oraz zaostrzone regulacje środowiskowe sprawiają, że firmy coraz częściej inwestują w odnawialne źródła energii oraz nowoczesne technologie ograniczające zużycie prądu i ciepła. Czy w przypadku Manufaktury głównym motorem transformacji energetycznej była troska o środowisko, czy może kalkulacje ekonomiczne? A może te dwie kwestie są już nierozerwalne w strategii firmy?
Nasz kompleks jest jednym z największych tego typu w Europie, a dodatkowo działa na rynku od niemal 20 lat. W wielu przypadkach wymiany i modernizacje są więc podyktowane niezbędnymi zmianami technologicznymi. Przy nowych inwestycjach bierzemy pod uwagę zarówno aspekt finansowy, jak i dbałość o środowisko. Koszty utrzymania tak dużego obiektu jak Manufaktura w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosły. Jako odpowiedzialny zarządca planujemy i wdrażamy rozwiązania, które obniżają te koszty – z korzyścią zarówno dla naszych najemców, jak i dla środowiska. Oba aspekty – finansowy i ekologiczny – są dla nas równie istotne.
Zarządzanie obiektem o tak dużej powierzchni jak Manufaktura to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Wprowadzenie nowych technologii wiąże się z licznymi wyzwaniami – od planowania po realizację. Jakie były największe trudności podczas tych inwestycji? Czy pojawiły się niespodziewane przeszkody, a jeśli tak – jak udało się je pokonać?
W przypadku Manufaktury istotna jest nie tylko sama wielkość obiektu, ale również fakt, że kompleks znajduje się pod stałym nadzorem konserwatora zabytków. Manufaktura powstała na terenie XIX-wiecznego imperium bawełnianego łódzkich fabrykantów – rodziny Poznańskich – a większość naszych budynków to zrewitalizowane perły łódzkiej architektury. Nie ma więc możliwości wprowadzania jakichkolwiek zmian w infrastrukturze bez konsultacji. Największym wyzwaniem, jeśli chodzi o nowe inwestycje, był z pewnością montaż farmy fotowoltaicznej na dachu budynku galerii handlowej. Od niemal dwóch lat działa tam 1 219 paneli, które pomagają nam produkować energię ze słońca. To było duże przedsięwzięcie, które wymagało wielu miesięcy prac przygotowawczych, stworzenia odpowiedniej dokumentacji technicznej, a w końcu również samej instalacji. Oprócz tego proces ref