Zielona energia potrzebuje elastycznego systemu i stabilnych fundamentów dla bezpieczeństwa energetycznego

Mamy ograniczoną ilość energii odnawialnej – nasz system nie ma wystarczającej elastyczności. To jest kluczowy wniosek z panelu dyskusyjnego „Odnawialne źródła energii”, który odbył się 23 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Specjaliści podkreślają, że występowanie ujemnych cen energii na rynku hurtowym nie jest oznaką nadmiaru zielonej energii, lecz ostrzeżeniem, że system energetyczny nie dostosowuje się dostatecznie szybko do rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE).

  • Nasza infrastruktura energetyczna została początkowo zbudowana wokół dużych, scentralizowanych źródeł wytwarzania, a nie rozproszonych, dynamicznych instalacji OZE. Niezbędne jest zwiększenie inwestycji w infrastrukturę sieciową, rozwiązania w zakresie magazynowania energii i mechanizmy integrujące OZE z rynkiem, takie jak zielony wodór i Power-to-X – stwierdził Robert Adamczewski , Dyrektor ds. Rozwoju w European Energy Polska.

Podkreślono także, że chwilowe spadki cen energii na giełdzie nie przekładają się na obniżenie rachunków dla odbiorców.

  • Ostateczny koszt energii dla konsumentów obejmuje między innymi opłaty dystrybucyjne, utrzymanie rezerw mocy i podatki. W związku z tym obniżki cen na rynku hurtowym nie odzwierciedlają się na fakturach – wyjaśnił Adamczewski .

Uważa, że konieczne jest podjęcie działań systemowych, które pogodzą rozwój odnawialnych źródeł energii z modernizacją infrastruktury, zwiększą elastyczność systemu (m.in. poprzez mechanizmy reagowania na popyt) oraz zapewnią długoterminową stabilność regulacyjną.

  • Odnawialne źródła energii nie tylko obniżają koszty, ale także stanowią podstawę przyszłego bezpieczeństwa energetycznego. W czasach napięć geopolitycznych i rosnącej konkurencji o zasoby energetyczne, nasze stabilne i zielone źródła energii stają się strategicznym atutem zarówno dla państwa, jak i gospodarki – dodał Adamczewski .
  • Tylko kompleksowe podejście – integracja rozwoju technologicznego, inwestycji infrastrukturalnych i spójnych regulacji – pozwoli Polsce w pełni wykorzystać potencjał OZE, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność przemysłu – podsumował Robert Adamczewski .

European Energy Polska obecnie rozwija portfel projektów z zakresu energii odnawialnej o mocy przekraczającej 6 GW. Spółka zajmuje się również rozwijaniem innowacyjnych technologii Power-to-X, w tym produkcją zielonego wodoru i e-metanolu, które będą miały kluczowe znaczenie dla transformacji sektora przemysłowego i transportowego.

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *