The Remarkable Thirteen. To nie jest kinowy reboot klasycznego westernu, ale raczej wybitna grupa profesjonalistów – architektów, liderów z sektora budowlanego i przedstawicieli mediów z branży, których zadaniem jest ocena najlepszych budynków w Polsce, rywalizujących o prestiżowy tytuł Fasady Roku 2025. Ich zróżnicowane punkty widzenia będą kluczowe przy ustalaniu zwycięzców. Dowiedz się, kto w tym roku przyzna prestiżowe tytuły i które projekty zaprezentują polską architekturę na światowej scenie.
Konkurs Fasada Roku 2025 to inicjatywa mająca na celu wyróżnienie wybitnych budynków w Polsce, w których zastosowano pełną technologię Baumit na elewacjach (systemy ociepleń, systemy tynków z programami produktów wykończeniowych lub renowacyjnych). Celem jest podkreślenie znaczenia elewacji w kształtowaniu zarówno wyglądu konstrukcji, jak i otoczenia, w którym żyjemy i pracujemy.
Sprawiedliwy i Wybitny
W tegorocznym jury konkursu Fasada Roku zasiadają architekci, którzy mają znaczący wpływ na polską architekturę poprzez swój codzienny wkład, a także eksperci z sektora budowlanego i przedstawiciele mediów. Ich wspólnym celem będzie wyłonienie najlepszych fasad w pięciu kategoriach:
-
nowy dom jednorodzinny,
-
nowy budynek wielorodzinny,
-
budowa po termomodernizacji,
-
nowa konstrukcja niemieszkalna,
-
zabytkowy budynek po renowacji.
Specjaliści ocenią budynki na podstawie kilku krytycznych kryteriów. Wykorzystując swoją wiedzę specjalistyczną, skupią się na tym, w jaki sposób kolory i faktury konstrukcji wzmacniają ich walory i integrację z otaczającym środowiskiem. W swoich ocenach wezmą również pod uwagę uwagę poświęconą detalom architektonicznym, a w przypadku odnowionych budynków będą kierować się szacunkiem dla ich historycznej istoty. Bogate doświadczenie i dogłębna wiedza każdego jurora gwarantują, że najbardziej zasłużeni zostaną docenieni.
W skład zespołu „Wyjątkowej Trzynastki” wchodzą:
-
Józef Białasik – Architekt, B2 Studio, członek oddziału SARP w Krakowie
-
Daniel Bielski – Architekt, Archi + pracownia architektoniczna
-
Piotr Buśko – Architekt, Profil – Biuro Usług Architektonicznych; Przewodniczący Kapituły Konkursowej SARP oddział w Katowicach
-
Tomasz Janiszewski – Architekt, właściciel pracowni projektowej BJK Architekci
-
Bartosz Jarosz – Architekt, Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej
-
Zbigniew Kaliciński – Prezes Zarządu Baumit Sp. z oo
-
Tomasz Milczanowski – Architekt, współwłaściciel biura projektowego Schleifer Milczanowski SIM Architekci sp.k.
-
Andrzej Poniewierka – Architekt; Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów
-
Hubert Wąsek – architekt, Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów od 2006 r., prezes Oddziału SARP Częstochowa od 2015 r.
-
Piotr Zybura – architekt, założyciel studia arch_it, prezes oddziału SARP we Wrocławiu
-
Danuta Burzyńska – Redaktor Naczelna miesięcznika „Builder”
-
Artur Celiński – Redaktor Naczelny miesięcznika „Architektura Murator”
-
Edward Hardt – redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”.
Decyzja o wielkim znaczeniu
Ciężar odpowiedzialności spoczywający na jurorach wzrośnie, ponieważ ich wybory zadecydują, który budynek w każdej kategorii otrzyma tytuł „Fasady Roku 2025” i kto otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Ponadto ich decyzje zadecydują, które projekty będą reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie Baumit Life Challenge 2026 – z gwarantowanym udziałem dla zwycięzców pierwszych miejsc.
Zgłoszenia są otwarte
Zanim jury podejmie się zadania wyboru najlepszych fasad Baumit w Polsce, pierwotna odpowiedzialność spoczywa na wnioskodawcach – architektach, biurach projektowych, inwestorach, zarządcach nieruchomości, właścicielach domów jednorodzinnych i wykonawcach. Mają oni czas do końca września tego roku, aby zgłosić swoje projekty do konkursu. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie www.fasadararoku.baumit.com .
Głosowanie publiczne rozpoczyna się wkrótce
Ważne jest również, aby zauważyć, że oprócz jury, użytkownicy Internetu będą mieli możliwość wzięcia udziału. Publiczny proces głosowania rozpocznie się na stronie internetowej konkursu w maju, umożliwiając uczestnikom ocenę nominowanych budynków od 1 do 5 gwiazdek, gdzie 1 oznacza najniższą ocenę, a 5 najwyższą . Każdy może ocenić dowolną liczbę kandydatów. Głosy będą przyjmowane do 31 października tego roku. Budynki, które otrzymają najwyższe oceny, zostaną uhonorowane specjalnym tytułem „Internet Users' Distinction”.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: