Trzynaście wspaniałych. To nie jest filmowy remake klasycznego westernu, lecz grupa znakomitych specjalistów – architektów, liderów branży budowlanej oraz przedstawicieli mediów branżowych, którzy będą oceniać najlepsze budynki w Polsce, ubiegające się o tytuł Fasada Roku 2025. Ich różnorodne perspektywy będą kluczem do wyłonienia zwycięzców. Dowiedz się, kto w tym roku przyzna prestiżowe tytuły i zdecyduje, które realizacje będą reprezentować polską architekturę na arenie międzynarodowej.
Konkurs Fasada Roku 2025 ma na celu wyróżnienie najlepszych budynków w Polsce, na których elewacjach zastosowano pełną technologię Baumit (systemy ociepleń, tynków z wykończeniem lub programy produktów renowacyjnych). Celem tego wydarzenia jest zwrócenie uwagi na rolę elewacji w kształtowaniu zarówno wyglądu budynków, jak i przestrzeni, w których funkcjonujemy.
Wspaniali i sprawiedliwi
W skład jury tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku wchodzą architekci, którzy na co dzień kształtują oblicze polskiej architektury, eksperci z branży budowlanej oraz przedstawiciele mediów branżowych. Ich wspólnym celem będzie wyłonienie najlepszych fasad w pięciu kategoriach:
-
nowy budynek jednorodzinny,
-
nowy budynek wielorodzinny,
-
budynek po termomodernizacji,
-
nowy budynek niemieszkalny,
-
zabytkowy budynek po renowacji.
Eksperci będą oceniać budynki według wielu istotnych kryteriów. Na podstawie swojej wiedzy zwrócą uwagę na to, jak kolorystyka i struktura budynku podkreślają jego walory oraz jak wpisuje się on w otaczającą przestrzeń. W ocenie wezmą również pod uwagę precyzję wykonania detali architektonicznych, a w przypadku obiektów po renowacji, będą kierować się także poszanowaniem ich historycznego charakteru. Bogate doświadczenie oraz wszechstronna wiedza każdego z jurorów zapewniają, że nagrody otrzymają najbardziej zasłużone realizacje.
W skład drużyny „trzynastu wspaniałych” wchodzą:
-
Józef Białasik – Architekt, B2 Studio, członek SARP o/ Kraków
-
Daniel Bielski – Architekt, Pracownia architektoniczna Archi +
-
Piotr Buśko – Architekt, Profil – Biuro Usług Architektonicznych; Przewodniczący Kolegium Sędziów Konkursowych SARP o/ Katowice
-
Tomasz Janiszewski – Architekt, właściciel biura projektowego BJK Architekci
-
Bartosz Jarosz – Architekt, Przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP
-
Zbigniew Kaliciński – Prezes Zarządu Baumit Sp. z o.o.
-
Tomasz Milczanowski – Architekt, współwłaściciel biura projektowego Schleifer Milczanowski SIM Architekci sp.k.
-
Andrzej Poniewierka – Architekt; Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów
-
Hubert Wąsek – Architekt, Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek; członek Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów od 2006 r. i Prezes SARP Oddział Częstochowa od 2015 roku
-
Piotr Zybura – Architekt, założyciel pracowni arch_it, Prezes SARP o/Wrocław
-
Danuta Burzyńska – Redaktor Naczelna miesięcznika „Builder”
-
Artur Celiński – Redaktor Naczelny miesięcznika „Architektura Murator”
-
Edward Hardt – Redaktor Naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”.
Wybór o wielkim znaczeniu
Obowiązki jurorów będą tym bardziej odpowiedzialne, gdyż ich decyzje zadecydują, który budynek w danej kategorii zdobędzie tytuł „Fasada Roku 2025” oraz kto otrzyma nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł. Co więcej, przesądzi to również o tym, które realizacje na pewno będą reprezentować Polskę w międzynarodowej edycji konkursu Baumit Life Challenge 2026 – zwycięzcy pierwszego miejsca będą mieli zapewniony udział.
Trwa nabór zgłoszeń
Zanim jednak jurorzy przystąpią do pracy, aby wyłonić najlepsze fasady Baumit w Polsce, „piłeczka” leży po stronie zgłaszających – architektów, biur projektowych, inwestorów, zarządców nieruchomości, właścicieli domów jednorodzinnych oraz wykonawców. Do końca września br. mają czas na zgłoszenie swoich realizacji do konkurs