Nowa jakość codziennego życia w trzecim Domu Ronalda McDonalda dzięki innowacyjnym i zrównoważonym rozwiązaniom budowlanym

Dom Ronalda McDonalda, obecnie budowany w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, ma być czymś więcej niż tylko krótkoterminowym zakwaterowaniem. Zapewni bezpieczne, funkcjonalne i przyjazne środowisko, w którym rodzice i rodzeństwo dzieci z przewlekłymi chorobami będą mogli pozostać blisko swoich bliskich, zapewniając im chwilę spokoju w czasie pełnym zmartwień.

Ronald McDonald House w Warszawie, którego budowa rozpoczęła się latem 2024 r., jest trzecim tego typu obiektem w Polsce i drugim w stolicy. Powstaje z myślą o filozofii „Aby rodzina mogła być razem”, a znajduje się w pobliżu jednego z najważniejszych szpitali pediatrycznych w kraju. Projekt kładzie nacisk na intymność, spokój i wspólnotę — przestrzenie, w których jednostki mogą poczuć się bezpiecznie, nawet jeśli tylko przez ulotną chwilę, pomimo trudnych okoliczności.

– Ten projekt ma dla nas szczególne znaczenie, nie tylko ze względu na wykorzystane materiały, ale przede wszystkim ze względu na jego głęboki aspekt ludzki. Jako lider innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych angażujemy się w inicjatywy, które naprawdę poprawiają jakość życia. Nasza współpraca z Ronald McDonald House Foundation pokazuje, w jaki sposób współczesne materiały i odpowiedzialne praktyki budowlane mogą sprzyjać tworzeniu środowisk wypełnionych troską, bezpieczeństwem i bliskością — elementów, które naprawdę mają znaczenie w najtrudniejszych chwilach życia”, stwierdza Bogusław Lasek, dyrektor ds. marketingu i badań i rozwoju w Holcim Polska.

Holcim Polska, jako zaangażowany partner projektu, dostarcza zaawansowane, niskoemisyjne, nowej generacji rozwiązania budowlane, które łączą w sobie najwyższą jakość technologiczną z naciskiem na zdrowie, komfort i zrównoważony rozwój środowiska. Początkowa faza obejmowała wykonanie płyty fundamentowej przy użyciu Agilia FIBRO — innowacyjnego betonu zbrojonego włóknami. Ta unikalna formuła pozwala na zmniejszenie zużycia stali nawet o 80% w porównaniu z konwencjonalnymi metodami, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej integralności strukturalnej. Do izolacji termicznej zastosowano Airium — innowacyjną mineralną piankę izolacyjną, która skutecznie zapobiega utracie ciepła, jest ognioodporna, w pełni nadaje się do recyklingu i jest bezpieczna dla zdrowia użytkowników. Kolejnym etapem było przygotowanie podłogi, które odbyło się 12 czerwca przy użyciu Agilia Sols A — nowoczesnej płynnej wylewki anhydrytowej. Materiał ten nie wymaga dodatkowego wzmocnienia, dzięki czemu konstrukcja jest lżejsza, szybsza w montażu i bardziej zrównoważona pod względem emisji CO₂.

– Ronald McDonald House jest schronieniem, w którym rodziny wspierające dzieci podczas długich pobytów w szpitalu mają dostęp do wszystkiego, czego najbardziej potrzebują. Zapewnia przestrzeń w pobliżu szpitala dla całej rodziny, na czas trwania leczenia. Dzięki partnerom takim jak Holcim możemy skrupulatnie zadbać o każdy aspekt Domu, ponieważ jakość jest najważniejsza. Dzisiaj współpracujemy, aby zapewnić, że jako Fundacja możemy oferować bezpłatne wsparcie i zagwarantować pomoc Domu dla szpitala nie tylko przez lata, ale przez dziesięciolecia. Doceniamy zrozumienie koncepcji Domu i naszej misji: „Aby rodzina mogła być razem” – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, prezes Fundacji Ronald McDonald House.

Wszystkie materiały i technologie wybrane do tego projektu zostały celowo wybrane, aby ucieleśnić koncepcję „domu, który wspiera”. Trzeci Dom Ronalda McDonalda w Polsce będzie miał 20 prywatnych pokoi z łazienkami, w pełni wyposażoną kuchnię, pralnię, pokój zabaw i ogród do wspólnego relaksu i odnowy. Otwarcie jest spodziewane do końca 2025 roku.

Obecnie w Polsce działają dwa Domy Ronalda McDonalda: pierwszy mieści się w Krakowie na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, uznanego za Lidera Dostępności, a drugi znajduje się w Warszawie na terenie Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który otrzymał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w dwóch kategoriach: Najlepsza Architektura Mieszkaniowa i Nagroda Mieszkańców.

Na świecie jest prawie 400 Domów Ronalda McDonalda, zlokalizowanych w 48 krajach w największych ośrodkach pediatrycznych. Przez ponad 50 lat zapewniały one ponad 2,2 miliona noclegów rocznie rodzinom dzieci potrzebujących leczenia poza domem. Domy w Polsce oferują bezpłatną pomoc.

Partnerstwo między Holcim Polska a Fundacją Ronalda McDonalda pokazuje głębokie zaangażowanie we wspólne tworzenie przestrzeni, które naprawdę mają znaczenie. Każdy metr kwadratowy tego Domu to nie tylko produkt przemyślanej architektury, ale także odpowiedź na podstawowe potrzeby — bliskość, odpoczynek i codzienną obecność w najtrudniejszych momentach życia dziecka i jego rodziny. Ta inicjatywa pozwala technologii zyskać ludzki charakter, a innowacje budowlane są poświęcone tworzeniu przestrzeni, która emanuje troską, ciepłem i empatią.

źródło: Holcim Polska

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *