Trwają prace nad budową podziemnego „serca muzeum”.
- Na zboczu Wzgórza Świętego Wojciecha w Poznaniu powstaje Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, które zaprojektowała pracownia architektoniczna WXCA.
- Instytucja muzealna będzie miejscem dla ekspozycji upamiętniającej patriotyczny zryw oraz historyczne zwycięstwo mieszkańców Wielkopolski.
- Publiczność będzie miała dostęp do przestrzeni przeznaczonych do realizacji różnorodnych działań kulturalnych i naukowo-edukacyjnych, takich jak audytorium, biblioteka i sale warsztatowe.W centrum kompozycji przestrzennej muzeum architekci zaplanowali miejski plac – przestrzeń spotkań, która będzie pełnić rolę „współczesnej agory”.
Budowa podziemnego „serca muzeum”
Rozpoczęcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu miało miejsce na przełomie 2023 i 2024 roku. W pierwszej fazie realizowane były prace przygotowawcze w podziemnej części oraz prace geotechniczne. Obecnie na terenie budowy trwają prace nad konstrukcją podziemnych kondygnacji muzeum, które pomieszczą przestrzeń wystawy stałej o powierzchni blisko 3,000 m2.
„Jak dotąd większość prac była realizowana w głębi ziemi. Działka, na której znajduje się siedziba muzeum, stawia przed nami wyzwania związane z parametrami technicznymi, dlatego miniony rok był jednym z największych wyzwań konstrukcyjno-realizacyjnych tej inwestycji. Aktualnie kształt podziemnej części muzeum staje się widoczny dla mieszkańców Poznania, którzy z zainteresowaniem obserwują postępy na placu budowy. Ta część będzie sercem muzeum – miejscem wystawy stałej. Ściany otaczające centralną, okrągłą przestrzeń są już w większości wylane i zaszalowane. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze, które umożliwią budowę kopuły, czyli zasklepienia przestrzeni centralnej. To będzie jeden z najbardziej fascynujących etapów realizacji podziemnej części muzeum” – relacjonuje architekt Adam Mierzwa z pracowni WXCA.
Podziemna rotunda z kopułą podkreśli wyjątkową rangę tego miejsca. W centralnym punkcie sklepienia kopuły zostanie umieszczony zwornik w formie świetlika, który wychodzi na powierzchnię w centrum placu położonego pomiędzy budynkami muzealnymi.
Muzeum wokół miejskiej agory
U podstaw koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 autorstwa WXCA leży głębokie przekonanie, że muzeum, jako przestrzeń kultywowania pamięci o wspólnym dziedzictwie, jest również miejscem budowania wspólnoty i społeczeństwa obywatelskiego – przestrzenią demokratycznego dialogu. W odpowiedzi na potrzeby tak postrzeganej instytucji publicznej architekci zaplanowali jako centralny element kompozycji przestrzennej miejski plac, wokół którego koncentrują się cztery pawilony muzealne o zróżnicowanej wielkości. W swojej koncepcji twórcy odwołali się do długiej tradycji placu miejskiego jako ideału przestrzeni publicznej, miejskiej agory, która historycznie pełniła rolę miejsca spotkań i wymiany – nie tylko materialnych dóbr, ale także wiedzy oraz idei. Jak podkreślają architekci, te wartości pozostają aktualne do dzisiaj.