Na krakowskim Zabłociu realizowany jest kameralny budynek wielorodzinny, którego projekt, według założeń architektów z pracowni UCEES, ma na celu kształtowanie przyszłego charakteru zabudowy mieszkaniowej w tej postindustrialnej lokalizacji.
Butikowy projekt budynku powstaje przy ul. Portowej, znanej dotychczas głównie z obiektów poprzemysłowych. Ta ulica biegnie od Portu Płaszów, gdzie niegdyś cumowano i remontowano barki pływające po Wiśle, aż do skrzyżowania z ulicami Zabłocie i Jana Dekerta.
Dzięki nowej inwestycji, miejsce to może zyskać nowe oblicze, podobnie jak reszta szybko przekształcającej się dzielnicy. Zabłocie to bowiem dawny teren przemysłowy Krakowa, usytuowany na prawym brzegu Wisły, który staje się coraz bardziej popularny wśród osób poszukujących miejsca do życia w dzielnicy Podgórze.
Jednym z kluczowych atutów Zabłocia jest jego dogodna lokalizacja. Znajduje się ono w bliskim sąsiedztwie ścisłego centrum miasta, tuż nad Wisłą. Dzięki temu stanowi idealne miejsce dla osób ceniących sobie bliskość krakowskiego Kazimierza i Rynku Głównego oraz pragnących aktywnie spędzać czas, na przykład podczas spacerów czy przejażdżek rowerowych po Bulwarach Wiślanych.
Zaskakuje również tempo przemian, jakie zaszły w Zabłociu w ostatnich dwóch dekadach. Zainicjowane zostały przez powstanie znanego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz przyciągającej tłumy turystów z całego świata Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera. W okolicy powstał również Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka”.
Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych oraz ich przekształcanie na muzea, konsekwentnie realizowane przez lokalny samorząd, przyniosły oczekiwane rezultaty. Udało się przywrócić życie umierającemu fragmentowi miasta.
Puste hale zostały zastąpione obiektami użyteczności publicznej. Otwierały się nowe restauracje, punkty usługowe, a deweloperzy zaczęli podejmować coraz bardziej odważne decyzje dotyczące inwestycji mieszkaniowych w tym rejonie. W tę nową przestrzeń harmonijnie wpisuje się projekt „Portowa Zabłocie” autorstwa krakowskiej pracowni UCEES.
– Naszym celem było odtworzenie atmosfery i charakterystyki przestrzeni tego postindustrialnego obszaru, który w ostatnich latach przeszedł znaczącą rewitalizację i stał się – podobnie jak całe Podgórze czy sąsiedni Kazimierz – atrakcyjnym miejscem do inwestycji oraz zamieszkania – mówi architekt Marek Szpinda, współwłaściciel UCEES.
– Miejsce, w którym zaprojektowaliśmy nowy obiekt, ma niewątpliwie swój unikalny charakter, choć trudno jest znaleźć jego powiązania z zabudową mieszkaniową. Dopiero stworzony przez nas budynek, łączący funkcje mieszkalne i usługowe, ma ambicję kształtować przyszły charakter tej ulicy – dodaje arch. Piotr Uherek z UCEES. – Ulica Portowa zawsze była kojarzona z fabrykami, magazynami oraz stocznią w Porcie Płaszów, która praktycznie przestała istnieć, a teraz powstają nowe koncepcje zagospodarowania tego terenu.
Zaprojektowany przez biuro UCEES budynek ma formę litery „L” i ma stworzyć zalążek nowej pierzei miejskiej, harmonijnie łącząc ulicę Portową z planowaną w jego sąsiedztwie drogą.